Nauczyciele okupują gmach kuratorium

Grupa nauczycieli weszła do budynki małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie i rozpoczęła w nim strajk okupacyjny. Żądają rozmów z premierem i minister edukacji narodowej.

Nauczyciele którzy zajęli salę w małopolskim kuratorium oświaty należą do NSZZ „Solidarność”. Około godziny 17 w budynku przebywało około 10 nauczycieli, którzy ogłosili strajk okupacyjny. Jak twierdzą strajk jest bezterminowy i będą prowadzić swoją akcję do skutku. Zażądali „natychmiastowego podjęcia rozmów” przez premiera Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej Elżbietę Zalewską. Nauczycielska „Solidarność” zapowiedziała, że strajki okupacyjne mogą zostać przedsięwzięte także w innych miastach wojewódzkich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jesteśmy oburzeni powielanymi przez niektórych polityków stereotypami dotyczącymi czasu pracy nauczycieli czy też odsyłaniem ich do programu „500 plus” w celu poprawy sytuacji materialnej – portal gazeta.pl cytuje Agate Łyko, przewodniczącą sekcji oświaty w małopolskiej „Solidarności”.  Według niej nauczyciele „już od 30 lat czekają na poprawę warunków pracy i płacy” i „teraz domagają się godnych wynagrodzeń”.

Portal Onet cytuje cztery postulaty przedstawione przez związkowców z kuratorium oświaty: zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników oświaty o 15 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r., podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o kolejne 15 proc od stycznia 2020 r., wycofanie przepisów dotyczących wydłużonej ścieżki awansu zawodowego nauczycieli, powrót do poprzednich rozwiązań prawnych dotyczących oceny pracy nauczycieli zgodnie z deklaracją minister Anny Zalewskiej zawartej w liście do nauczycieli z grudnia 2018 roku.

Ze swoje strony małopolska kurator Barbara Nowak zadeklarowała, że „rozumie wagę sytuacji” oraz „determinację”, a także przyjęcie roli mediatora. Jak poinformowała, podejmuje ją na prośbę samych związkowców.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zadeklarował, że „jeśli tylko Solidarność wyrazi na to zgodę, to ZNP do tej akcji dołączy”. Związek ten przygotowuje właśnie do ogólnopolskiego strajku, który ma rozpocząć się 8 kwietnia.

Czytaj także: Dr Wyszyński: Karta Polaka nie działa

fazet.pl/onet.pl/money.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz