Polska ma bardziej niezależny wymiar sprawiedliwości od niemieckiego – uznał w Davos Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w rozmowie z agencją dpa powiedział, że polski wymiar sprawiedliwości jest bardziej niezależny od niemieckiego. – podało w czwartek Deutsche Welle.

Przebywając na forum w Davos polski premier porównał polski i niemiecki wymiar sprawiedliwości. Wskazywał, że niemiecka komisja ds. wyboru sędziów (Richterwahlausschuss, odpowiednik polskiej KRS) składa się tylko z polityków, co jest niezgodne z zaleceniami Komisji Weneckiej. W skład tej komisji wchodzą po połowie ministrowie sprawiedliwości poszczególnych landów oraz posłowie Bundestagu. Tymczasem, jak wskazywał Morawiecki, po reformie sądownictwa na 25 członków KRS 15 jest sędziami. Premier polskiego rządu mówił także, że wszystkich sędziów niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wybiera parlament.

Morawiecki tłumaczył w wypowiedzi dla niemieckiej agencji informacyjnej, że zmiany w polskim sądownictwie mają na celu stworzenie „nowoczesnego wymiaru sprawiedliwości”, do czego Polska ma pełne prawo. Jego zdaniem potrzebne są rozmowy z UE, ponieważ Polska i Bruksela prowadzą obecnie „dwa monologi”. Wykluczył jednak cofnięcie reform, ponieważ równałoby to się „znacznemu pogorszeniu, jeżeli chodzi o sprawiedliwość, obiektywność i niezawisłość” wymiaru sprawiedliwości.

Premier odpowiadał także na pytania związane z tzw. relokacją uchodźców. Powiedział, że “jako suwerenny kraj, nie chcemy, aby narzucano nam kwoty”. Nie zgodził się z tezą, że Polska zawarła w tej sprawie „antyeuropejski sojusz” z Węgrami. Mówił, że Polsce „nie chodzi o to, aby tworzyć sojusze, lecz chodzi o kształtowanie wspólnej polityki migracyjnej”. Wskazywał na znaczne środki, jakie Polska przeznacza na pomoc uchodźcom w krajach pochodzenia i w krajach tranzytowych.

Morawiecki zapewniał w wywiadzie, że Polacy są bardzo proeuropejscy a rząd PiS chce aktywnie wpływać na politykę unijną. Wskazał na potrzebę ułatwień swobody świadczenia usług w UE.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecki dziennik: reforma sądów w Polsce to powrót do czasów sowieckich

Kresy.pl / Deutsche Welle

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply