Posłowie Kukiz ’15 złożyli projekt ustawy zakładającej znaczne obniżenie danin publicznych od cen zakupu energii elektrycznej.

„Polska ma jedne z najwyższych stawek VAT i akcyzy na energię elektryczną w Unii Europejskiej” – stwierdził w czasie konferencji prasowej poseł Kukiz ’15 i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Dlatego jego klub parlamentarny chce poważnego obniżenia danin publicznych jakimi obłożona jest sprzedaż energii elektrycznej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obniżona stawka VAT na energię elektryczną obowiązuje w Wielkiej Brytanii (5%), na Malcie (5%) we Francji (5,5%), w Luksemburgu (8%), we Włoszech (10%), jak przypomniał Tyszka. Tymczasem w Polsce jest ona obłożona standardową stawka VAT – 23%. Projekt ustawy przygotowany przez Kukiz ’15 zakłada jej obniżenie do poziomu 5%. Posłowie tego ruchu chcą też obniżenia akcyzy, która obecnie wynosi w Polsce 20 zł od 1 MWh. Kukiz ’15 chce jej obniżenia do poziomu 4,30 zł od 1 MWh. Wicemarszałek przypominał, że tyle mniej więcej wynosi stawka akcyzy na energię elektryczną w Portugalii, Rumunii, Luksemburgu, Chorwacji, Irlandii, na Łotwie i Litwie – 1,01 euro.

„Naszym zdaniem obniżka stawek VAT i akcyzy to najprostszy sposób, aby złagodzić skutki dla rosnących ceny prądu” – uzasadniał Tyszka, który kwestionował planowany przez rząd PiS sposób zapobieżenia znacznemu wzrostowi cen detalicznych prądu. „System rekompensat, który zapowiadał rząd to skomplikowany mechanizm, który budzi wątpliwości z punktu widzenia prawa unijnego. Wymuszanie na spółkach, aby wzięły na siebie koszt podwyżek to z kolei powrót do czasów realnego socjalizmu i ręczne sterowanie spółkami. Według naszych szacunków obniżka akcyzy i VAT spowodowałaby obniżkę cen prądu nawet o kilkanaście procent” – powiedział wicemarszałek.

Na początku listopada hurtowa cena energii elektrycznej osiągnęła w Polsce poziom najwyższy wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Kukiz ’15/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz