Sondaż kolejnej pracowni potwierdza, że Konfederacja zajmuje pewną pozycję trzeciej siły polskiej polityki. Według niego Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na samodzielne rządu.

W najnowszym sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych na partię rządzącą głosować chciało 35,05 proc. zdecydowanych wyborców. To o  2,84 punkty procentowe mniej niż w marcu. Tym samym PiS zachowuje wyraźną przewagę nad główną siłą liberalnej opozycji Koalicją Obywatelską. Na nią głosować chciało 30,78 proc. gotowych na wzięcie udziału w wyborach respodentów. W tym przypadku spadek sondażowego odczytu był minimalny – o 0,13 punktu procentowego, przytoczył w środę portal Stanpolityki.pl.

IBSP jest kolejną pracownią potwierdzającą, że Konfederacja umocowała się pewnie jako wyraźna trzecia siła polskiej polityki. W lipcowym sondażu uzyskała 14,74 proc. głosów. To wzrost o 4,78 punktów procentowych w porówaniu do poprzedniego badania Instytutu.

Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego liczyć może na 9,45 proc. głosów. Natomiast Lewicę wskazało 8,89 proc. chętnych do głosowania respondentów.

Przy takim układzie wyborczym PiS uzyskałby w Sejmie tylko 182 mandaty. Do samodzielnej większości brakowałoby mu 49 posłów. W przypadku KO liczebność klubu parlamentarnego sięgnęłaby 146 posłów. Zdecydowane rozszerzenie sejmowej reprezentacji uzyskałaby Konfedracja z 63 miejscami w izbie niższej parlamentu. Trzecia Droga miałaby ich 38, a Lewica 30. Dodatkowo jeden mandat przypadłby komitetowi wyborczemu mniejszości niemieckiej.

Sondaż IBSP został przeprowadzony w dniach 6-10 lipca.

Czytaj także: W sondażu Social Changes PiS z wyraźną przewagą

stanpolityki.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply