Amerykanie domagają się od Polski zatrudnienia do połowy lipca br. blisko 50 weterynarzy w zakładach, które produkują wieprzowinę na amerykański rynek. „Powraca groźba amerykańskiego embarga na polską wieprzowinę” – podaje RMF FM.

Jak poinformowało we wtorek radio RMF FM, na początku kwietnia do Głównego Inspektora Weterynarii trafiło pismo od jego amerykańskiego odpowiednika. Zażądano w nim zatrudnienia prawie 50 weterynarzy, których zadaniem miałoby być nadzorowanie zakładów produkujących wieprzowinę, eksportowaną później do USA.

Ponadto, Amerykanie domagają się zatrudnienia nowych weterynarzy do 15 lipca, a do 8 maja polskie służby mają poinformować USA o podjętych dotąd w tej sprawie działaniach.

 

We wtorek wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński spotkał się z producentami wieprzowiny. Jak powiedział RMF FM Janusz Rodziewicz, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, „Amerykanie to bardzo poważna firma, która nie żartuje”. Zaznaczył, że dali Polsce „sporo czasu”, a my „musimy to wypełnić”. Przedstawiciele innych organizacji zrzeszających producentów wieprzowiny ostrzegają, że zamknięcie amerykańskie rynku dla polskich wytwórców mogłoby pociągnąć za sobą analogiczne działania ze strony Izraela, a także Kanady. Sprzedaż wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych to 12 procent polskiego eksportu. W ubiegłym roku sprzedaliśmy do USA wieprzowinę o wartości 180 mln euro.

Jak informowaliśmy wcześniej, w październiku 2018 roku Stany Zjednoczone wstrzymały import wieprzowiny z Polski z powodu ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Amerykanie chcieli w ten sposób zapobiec przedostaniu się choroby do USA. Po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że rządowa agencja dokonała przeglądu polskich protokołów eksportowych.

W kolejnych dniach przedstawiciele polskich władz prowadzili z Amerykanami rozmowy, w czasie których dowodzili, że przyczyną wprowadzenia zakazu była „pomyłka”. Według Głównego Lekarza Weterynarii „doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso”. W wyniku negocjacji, Amerykanie znieśli zakaz importu wieprzowiny pochodzącej z 16 polskich zakładów przetwórczych. Według MSZ restrykcje nadal obowiązywały wobec dwóch zakładów ze stref zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Przeczytaj: Belgia zalewa Polskę wieprzowiną

Czytaj również: Polska przywróci import świń z tzw. czerwonych stref ASF z Litwy

Rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply