Belgia zalewa Polskę wieprzowiną

Aż jedna czwarta całego eksportu wieprzowiny z Belgii trafia do Polski. Pozwala to Belgom na utrzymywanie produkcji tego mięsa na bardzo wysokim poziomie.

Jak poinformował 12 kwietnia portal cenyrolnicze.pl w Belgii wyprodukowano w zeszłym roku aż 1,07 mln ton wieprzowiny. To o 1% więcej niż w 2017 r. Oznacza to, że produkcja tego mięsa w kraju zamieszkanym przez 11 mln mieszkańców o 120% przewyższyła zapotrzebowanie rynku wewnętrznego. Nie dziwi więc, że belgijscy producenci rozpychają się na unijnym wspólnym rynku. Właśnie do państw Unii Europejskiej trafiło ponad 90% wyeksportowanej belgijskiej wieprzowiny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska była drugim odbiorcą tego eksportu, zaraz po Niemcach. Do Niemiec trafiło 235 tys. ton belgijskiej wieprzowiny czyli 28,7% całego belgijskiego eksportu tego mięsa. Niewiele mniejsza jego część – 26,6%, to wieprzowina którą sprzedano do Polski.

Sprzedaż belgijskiej wieprzowiny poza UE spadła w zeszłym roku aż o 21,2% do wielkości 69 949 ton. Stało się tak ze względu na obecność wirusa ASF w tym kraju. Belgom udało się ograniczyć zasięg epidemii do jednej prowincji mimo to utrudniła im ona handel z niektórymi krajami.

Wirus ASF jest przyczyną licznych ograniczeń dla polskich producentów mięsa wieprzowego.

Czytaj także: W ciągu trzech lat rząd PiS doprowadził do likwidacji 1/4 polskich gospodarstw chlewnych

cenyrolnicze.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz