W programie Studio Wschód TVP Wrocław w materiale na temat ponownego odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza w Zbarażu na obecnej Ukrainie zachodniej powojenne wyrzucenie Polaków z Ziem Wschodnich określono mianem „wyjazdu do Macierzy”.

„Po wojnie, kiedy Polacy wyjechali do Macierzy, przeniesiono pomnik do przyzamkowego parku”– mówi lektor w materiale dotyczącym historii pomnika i jego ponownego odsłonięcia. Jest to powielenie propagandowej kalki z czasów tzw. „Polski Ludowej”, kiedy usunięcie Polaków z Ziem Wschodnich nazywano kłamliwie „repatriacją”, co sugerowałoby, że mieszkańcy Kresów nie opuszczali ziem ojczystych. W rzeczywistości była to ekspatriacja – przymusowe wyrzucenie ludności danego terenu z jej historycznych siedzib.

Autorką programu jest red. Grażyna Orłowska-Sondej.

Program można obejrzeć TUTAJ, cytowany fragment od 1:35.

wroclaw.tvp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz