Francuski premier Gabriel Attal wyraźnie zaznaczył, że udało się „skłonić” państwa Europy Środkowej, w tym Polskę, do podpisania paktu migracyjnego, podkreślając, że w razie nieprzyjęcia migrantów państwa będą musiały „płacić za ochronę granic”. PiS wnioskuje o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w tej sprawie.

W ubiegłym tygodniu w jednej z francuskich stacji telewizyjnych miała miejsce debata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Uczestniczyli w niej premier Francji, Gabriel Attal oraz kandydat Zgromadzenia Narodowego Jordan Bardella. Jednym z tematów rozmowy były kwestie dotyczące migracji. W trakcie debaty francuski premier oświadczył, że Francja zdołała „skłonić” państwa naszego regionu do podpisania paktu migracyjnego. Wyraźnie zaznaczył, że w razie nieprzyjęcia migrantów państwa będą musiały „płacić za ochronę granic”.

Parlament Gruzji po przełamaniu weta prezydent Salome Zurabiszwili przyjął ustawę o przejrzystości obcych wpływów w kraju. Głowa państwa wezwała do zorganizowania referendum.

We wtorek gruziński parlament w głosowaniu przełamał weto prezydent Salome Zurabiszwili względem ustawy o przejrzystości obcych wpływów. Taka decyzja nie jest zaskoczeniem, gdyż rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie w sojuszu z Demokratyczną Partią Gruzji mają większość 84 posłów w 150-osobowej izbie. Ponadto, do przełamania prezydenckiego weta wystarczyła zwykła większość głosów.

Kanada zezwala Ukrainie na użycie przekazanej broni do uderzenia na terytorium Rosji - oświadczyła minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly podczas swojej wizyty w Szwecji 29 maja. (more…)

Szwecja nie sprzeciwia się użyciu przez Ukrainę szwedzkiej broni do ataków na cele w Rosji - oświadczył w niedzielę minister obrony Szwecji Pal Jonson.

Minister obrony Szwecji Pal Jonson wypowiadał się na łamach gazety "Hallandsposten". Polityk był pytany o dyskusję dotyczącą ewentualnej zgody na stosowanie przez Ukrainę przekazanej przez Zachód broni na terenie Rosji.

"Ukraina doświadcza niesprowokowanej i nielegalnej agresji ze strony Rosji. Zgodnie z międzynarodowym prawem Ukraina ma prawo do obrony poprzez działania bojowe skierowane na terytorium przeciwnika, o ile jest to zgodne z prawem wojennym" - odpowiedział, zapytany o stanowisko Szwecji w tej sprawie.

Część dostarczonej Ukrainie precyzyjnie naprowadzanej amerykańskiej broni stała się nieskuteczna, a jej celność znacznie spadła w wyniku działania rosyjskich systemów walki elektronicznej - pisze Washington Post.

Dziennik Washington Post poinformował w piątek, że Ukraińcy musieli zrezygnować ze stosowania niektórych rodzajów zaawansowanej technologicznie amerykańskiej broni. Powodem jest spadek jej skuteczności w wyniku działania rosyjskich systemów walki elektronicznej.

Medium powołuje się na poufny ukraiński raport, w którym stwierdzono, że zaawansowane technologicznie systemy zagłuszania sygnałów sprawiają, że broń dostarczana przez Stany Zjednoczone Ukrainie staje się coraz mniej efektywna.

W poniedziałek w Olsztynie ciężarówka staranowała autobus miejski i samochody osobowe. 12 osób trafiło do szpitala. Policja poinformowała, że pijany kierowca ciężarówki to "obcokrajowiec", odmawiając podania jego narodowości. Miał ponad 2 promile alkoholu.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek około 19:00 na ulicy Bałtyckiej. Ciężarowa wywrotka najpierw staranowała cztery samochody osobowe stojące na światłach, a następnie uderzyła w tył autobusu miejskiego. W wyniku uderzenia jedna z osobówek dachowała. Do sieci trafiły nagrania zdarzenia. 

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 150 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
20%