Polacy Wileńszczyzny upamiętnili bitwę Armii Krajowej [+FOTO]

13 lipca 1944 r. oddziały 2 Zgrupowania Armii Krajowej biorące udział w operacji “Ostra Brama” uderzyły na uchodzące z Wilna oddziały niemieckie. Mimo przewagi liczebnej i uzbrojenia Niemców akowcy zadali im znaczne straty.

Bitwa pod Krawczunami była jedną z największych bitewm jaką AK stoczyła z Niemcami. Mimo, że wileńscy akowcy mierzyli się z doborowymi oddziałami niemieckimi, przy stratach własnych liczących 79 żołnierzy, zdołali zabić lub wziąć w niewolę kilkuset Niemców. W trakcie walk zginął legendarny dowódca 1 Brygady Wileńskiej AK por. Czesław Grombaczewski “Jurand”.

Potmkowie bohaterów – reprezentanci społeczności miejscowych Polaków zebrali się dziś w Krawczunach by oddać hołd żołnierzom Armii Krajowej. Znaduje się tam pomnik upamiętniający akowców. Apel poległych i złożenie wieńców przy tym monumencie rozpoczęły uroczystości. Kombatanci i harcerze wystawili wartę honorową. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy kwiaty złożył szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski z delegacją. Pojawili się również przedstawiciele ambasady RP w Wilnie, na czele z ambasadorem Jarosławem Czubińskim i konsulem generalnym Stanisławem Cygnarowskim a także przewodnicząca polsko-litewskiej Grupy Parlamentarnej Iwona Arent i jej wiceprzewodniczący Grzegorz Janik. W Krawczunach był też szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk z delegacją. Byli też reprezentanci organizacji miejscowej wspólnoty polskiej: pzedstawiciele Wileńskiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie na czele z jej prezesem, europosłem Waldemarem Tomaszewskim, przedstawiciele Zarządu Głównego ZPL na czele z prezesem, posłem Michałem Mackiewiczem; posłowie frakcji AWPL-ZChR w Sejmie, na czele ze starostą Ritą Tamašunienė – informuje portal L24.lt. Wieńce złożyli także mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz oraz mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

„W 72. rocznicę bitwy pod Krawczunami zebrali się państwo, aby uczcić tych, dla których najważniejszą wartością była miłość ojczyzny i obowiązek jej obrony – partyzantów z Wileńszczyzny, żołnierzy polskiego państwa podziemnego. Podczas II wojny światowej musieli oni stawić czoła dwóm potężnym imperiom: komunistycznej Rosji i narodowo-socjalistycznym Niemcom” – napisał z okazji rocznicy btiwy prezydent RP Andrzej Duda. Jego list odczytano w czasie obchodów w Krawczunach.

Waldemar Tomaszewski w czasie przemówienia zaznaczał: ,,Można powiedzieć, że na tej uroczystości wyrosły pokolenia mieszkających Polaków na Wileńszczyźnie, jak też niemało osób biorących udział w obchodach odeszło już do Pana. Te uroczystości mają szczególne znaczenie dla naszej młodzieży, która bardzo licznie się zgromadziła”.

,72 lata temu żołnierz polski, żołnierz Armii Krajowej wypełniając przysięgę żołnierską, realizował trzy ważne sprawy: sprawę militarną, która była oczywista, polityczną, udowadniając, że tu, na Wileńszczyźnie, jest Polska i że sowietów witać będzie żołnierz polski. Realizował też trzecią sprawę – przywiązanie do najświętszej wartości, jaką jest niepodległość” – mówił z kolei pełniący obowiązi kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

,Jesteśmy tu dzisiaj, ażeby oddać im hołd, podziękować i pamiętać o ich męstwie, o wierności i bohaterstwie. Jesteśmy tu też po to, aby pamięć o ich czynach i zasiewać w sercach młodzieży, by w niekończącej się sztafecie pokoju przekazać wartości, których 72 lata temu nauczyli nas żołnierze Wileńskiej Armii Krajowej” – mówił w czasie homilii proboszcz parafii w Mejszagole i moralny autorytet miejscowych Polaków ks. Józef Aszkiełowicz. Jak stwierdził – „Zebraliśmy się jak co roku na naszym wileńskim Monte Casino, porośniętym kwitnącymi makami, co z polskiej zrosły krwi”.

l24.lt/kresy.pl

http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/138620-oddano-hold-bohaterom-bitwy-pod-krawczunami

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Warto przyjrzeć się zdjęciom. Dużo młodych osób, harcerze, weterani (już nieliczni, bo czas mija…), mieszkańcy. Dostojni uczestnicy, władze polskich organizacji społecznych z Litwy (ZPL) i politycznych (AWPL-ZChR) z europosłem Waldemarem Tomaszewskim na czele. Goście z Polski z prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim, który odczytał list od Prezydenta RP. Asysta ułańska w znamienity sposób uświetniła uroczystości i niejako “przeniosła w czasie” o kilka dziesięcioleci. A co najważniejsze, nad wszystkim unosił się niezłomny duch polskości i patriotyzmu, który na Wileńszczyźnie jest mocniejszy niż gdzie indziej. To jest możliwe tylko tutaj, wśród prawdziwych Polaków, którzy znają i doceniają wartość polskości, bo musieli o nią walczyć dawniej (aż do najwyższej ofiary życia jak żołnierze w Krawczunach), ale też muszą o nią zabiegać dzisiaj, twardo przeciwstawiając się naciskom brutalnej lituanizacji łamiącej prawa Wilnian jako autochtonów tej ziemi.

  2. anka
    anka :

    Brawo Polacy z Litwy!!! Jesteście dla całej polskiej wspólnoty narodowej inspiracją jak realizować w praktyce wezwanie Bóg – Honor – Ojczyzna!!! Jeszcze Polska nie zginęła!!!

  3. arczi
    arczi :

    Obchody operacji “Ostra Brama” na Wileńszczyźnie mają bardzo uroczysty przebieg i wiele przystanków. Wczoraj uroczystość patriotyczna odbyła się w Korwiu. Całość zakończy się w weekend Rodzinnym Zlotem Turystycznym AWPL-ZChR-ZPL. Warto już teraz podziękować wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pracą przyczyniają się do tak godnego przeżywania tych lipcowych dni. Patronat nad całością objął przewodniczący AWPL-ZChR europoseł Waldemar Tomaszewski. Warto też zacytować często przywoływane słowa gości z Polski, że u nas na Wileńszczyźnie biją gorące polskie serca.