Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, od 9 kwietnia do 11 kwietnia, w oparciu o nowe sankcje unijne, do Polski nie zostało wpuszczonych 236 pojazdów ciężarowych białoruskich i rosyjskich przewoźników drogowych.

Przypomnijmy, że w ramach przyjętego przez Unię Europejską piątego pakietu sankcji przeciwko Rosji, rosyjskim i białoruskim przewoźnikom towarowym nie wolno przekraczać granicy UE, w tym także w tranzycie. Zakaz ten obowiązuje od soboty 9 kwietnia br. Sankcje przewidują również pewne wyjątkowe przypadki, dotyczące towarów medycznych i farmaceutycznych, produktów rolnych i spożywczych czy transportów humanitarnych.

Stacja TVN24 Biznes podała dane udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową. Wynika z nich, że w okresie od 9 kwietnia do 11 kwietnia br. nie zostało wpuszczonych do Polski 236 pojazdów ciężarowych białoruskich i rosyjskich przewoźników drogowych.

 

Jak podano, przewoźnicy ci są też zatrzymywani przez służby litewskie i łotewskie. Andrejs Vaivars z Państwowej Służby Dochodów Łotwy informował, że od soboty do rana w niedzielę na Łotwę nie wpuszczono 152 ciężarówek na rosyjskich i białoruskich tablicach rejestracyjnych. Mówił, że kierowcy pojazdów, których nie wpuszczono do kraju, twierdzili, że nie byli poinformowani o zakazie.

Z kolei na początku tego tygodnia rzecznik litewskiego Departamentu Ceł, Vitas Volungeviczius, poinformował, że do poniedziałku rano nie wpuszczono na Litwę 250 ciężarówek z Białorusi i obwodu kaliningradzkiego.

Jak informowaliśmy, polscy transportowcy liczą na rekompensaty dla przewoźników, którzy zrezygnują z przewozów do Rosji i Białorusi, w związku z unijnymi sankcjami. Na terenie wspomnianych krajów nadal pracuje około trzech tysięcy polskich kierowców. Rekompensatami mogłyby być np. dodatkowe zlecenia ze spółek skarbu państwa, dzięki czemu polskie firmy mogłyby pozwolić sobie podjąć decyzję o rezygnacji z rosyjskich i białoruskich rynków. Jak podała stacja RMF FM, przewoźnicy mieli interweniować w opisywanej sprawie ponad miesiąc temu, lecz rząd nadal nie odpowiedział.

Zobacz także: Łotwa odmówiła wjazdu ponad 150 ciężarówkom z Rosji i Białorusi

tvn24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply