Program Dobrowolnych Nabyć, uruchomiony w celu pozyskania gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, notuje bardzo dobre wyniki – informuje Konrad Majszyk, rzecznik CPK.
Do PDN zgłosiły się już dwie trzecie mieszkańców z obszaru projektowanego pierwszego etapu lotniska. Do tej pory spółka CPK zakupiła prawie pół tysiąca hektarów.
W styczniu do PDN wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – prawie 60. Luty okazał się najlepszy w historii programu w zakupionych nieruchomościach. Aktualnie w zasobach spółki CPK znajduje się już prawie 500 ha gruntów, na których zostanie zrealizowana inwestycja.
W okresie od grudnia do lutego 2023 łączna powierzchnia pozyskanych nieruchomości w ramach PDN zwiększyła się o 83%. W procesie wykupu – wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji z mieszkańcami czy podpisywania protokołów uzgodnień i zawierania umów – jest już obszar 2600 hektarów. Oznacza to, że w PDN jest już 2/3 obszaru lokalizacji lotniska.
– Cieszy nas rosnąca dynamicznie liczba zgłoszeń do Programu i zaufanie, którym obdarzają nas mieszkańcy. Jesteśmy w stałym kontakcie z właścicielami. Dbamy też o to, żeby PDN spełniał ich potrzeby. Proponujemy atrakcyjne oferty wykupu nieruchomości, a do tego cały wachlarz bonusów i udogodnień – podkreśla Konrad Majszyk, rzecznik CPK.
Do tej pory do PDN przystąpiło niemal 900 właścicieli. Przy sprzedaży swojej nieruchomości otrzymują oni 140 proc. wartości budynków czy nasadzeń i 120 proc. wartości gruntu. Program stwarza również możliwość wyceny odtworzeniowej nieruchomości bez amortyzacji czy dochodzenia wysokości zadośćuczynienia przed sądem.
Spółka CPK ponadto finansuje przeprowadzkę i pokrywa koszty obsługi prawnej przy zakupie nowej nieruchomości. Chętnym mieszkańcom opłaca kursy i szkolenia, które mogą zagwarantować zatrudnienie tym, którzy ukończą je z pozytywnym wynikiem i będą chcieli podjąć pracę przy budowie lub obsłudze lotniska. Rolnikom, którzy chcieliby nadal kontynuować swoją działalność, CPK oferuje listę ok. 600 hektarów nieruchomości zamiennych.
– Jest duża szansa na to, że prace przygotowawcze na terenie przyszłego lotniska CPK rozpoczną się bez wdrażania procedur wywłaszczeniowych. Jeśli trend zgłoszeń do PDN się utrzyma możemy zakładać, że zdecydowaną większość gruntów uda się nabyć dobrowolnie – podsumował Majszyk.
W październiku ub. roku informowaliśmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma kosztować maksymalnie 8 miliardów euro, a do 20 proc. kapitału mają wyłożyć inwestorzy branżowi i finansowi, których kilku wyraziło już zainteresowanie inwestycją.
Prezes CPK zapowiedział, że spółka planuje mieć do połowy przyszłego roku „krótką listę inwestorów i na tyle skrystalizowaną strukturę właścicielską, żeby możliwe było podpisanie pierwszych umów inwestycyjnych”.
Portal Wprost.pl napisał w listopadzie ub. roku, że rząd planuje szeroko zakrojone cięcia budżetowe, które mają dotknąć wszystkich resortów, oprócz MON i ministerstwa pracy i polityki społecznej, co miało postawić pod znakiem zapytania budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przedstawiciele rządu skomentowali doniesienia medialne. „Kluczowe polskie inwestycje będą realizowane. Zbudowaliśmy Baltic Pipe, który gwarantuje bezpieczeństwo i uniezależnienie od Rosji. Dokończymy i kluczową inwestycję transportową” – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz także: NIK o CPK: szereg pozytywnych ocen, wystąpiły jednak nieprawidłowości – termin realizacji jest zagrożony
Kresy.pl / rynek-lotniczy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!