Politycy Platformy Obywatelskiej ostro skrytykowali propozycję Andrzeja Dudy dotyczącej przeprowadzenia w przyszłym roku referendum ws. konstytucji.

W trakcie dzisiejszych uroczystości związanych z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda oświadczył, że chciałby, aby w przyszłym roku doszło do referendum ws. obwiązującej w Polsce konstytucji. Polacy mieliby się wypowiedzieć czy obecna konstytucja funkcjonuje dobrze. – (…) czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję – oświadczył prezydent.

Propozycja Andrzeja Dudy spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony klubu Kukiz’15.

Prezydencka propozycja została jednak ostro skrytykowana przez Platformę Obywatelską: Nie ma żadnej przestrzeni na rozmowy o zmianie konstytucji w sytuacji, w której większość parlamentarna łamie na co dzień konstytucję w polskim Sejmie, kiedy tę konstytucję łamie polska premier i łamie prezydent RP. Nie ma możliwości rozmowy o zmianie konstytucji – oświadczył rzecznik PO Jan Grabiec.

Jego zdaniem nie wolno rozmawiać z tymi, którzy łamią konstytucję, którzy gwałcą zasady konstytucyjne, naruszają wolności obywatelskie,(…) to jest po prostu niepoważne. Najpierw oczekujemy, że zostanie przyjęte ślubowanie od legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, że pani premier opublikuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego, że większość parlamentarna będzie słuchała opinii organów konstytucyjnych i gremiów prawnych, które mówią o łamaniu przepisów prawa przez ustawy uchwalane przez tą większość parlamentarną, wtedy dopiero można po partnersku rozmawiać o ustroju polskiego państwa. Dzisiaj warunków do żadnej rozmowy na temat zmiany konstytucji w Polsce nie ma – podkreślił Grabiec.

Z rzecznikiem zgodził się inny polityk PO Andrzej Halicki. Dość łamania porządku prawnego – oświadczył. Dodał: nie może być żadnej grupy, która siebie stawia ponad prawem, wszyscy wobec prawa jesteśmy równi, a jako funkcjonariusze publiczni, zobowiązani do stosowania go w praktyce(…) wobec społeczeństwa – taka jest rola władzy, a nie władza rozumiana w PRL-owskim starym stylu, która siebie stawia ponad wszystkich.

kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply