Ślązacy mogą uzyskać status mniejszości etnicznej.

Projekt Rady Górnośląskiej (zrzesza kilkanaście podmiotów w tym RAŚ) zakłada wprowadzenie dwujęzycznych nazw ulic, możliwość kontaktowania się po śląsku z urzędnikami i wprowadzenie śląskiej mowy do szkół. Ślązacy staliby się taką samą mniejszością, jak m.in. Romowie, Łemkowie i Tatarzy.

W ubiegłym tygodniu sejmowa podkomisja przyjęła projekt, a jej szefowa Danuta Pietraszewska z PO zapowiada, że podobna decyzja może zapaść głosami członków jej partii w głównej sali Sejmu. Komisje zajmują się sprawą w ekspresowym jak na projekty obywatelskie tempie (inne czekają na rozpatrzenie nawet 5 lat).

Zdaniem polityków opozycji, PO szuka popularności na Śląsku przed zbliżającymi się wyborami.

Prawo i Sprawiedliwość alarmuje, że uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną może wzmocnić tendencje separatystyczne.

Również prof. Franciszek Marek, historyk i znawca Śląska, negatywnie odbiera działania rządzącej PO.

Widzę, że nasza inteligencja nie wie często co to jest Polska, co to jest ojczyzna. Jak łatwo sami siebie dzielimy. Mnie to wszystko przeraża. Nie wiedzą, co to jest ojczyzna. Czasami się wręcz zastanawiam czy dorośli już do tego, żeby mieć własne państwo?– zwrócił uwagę prof. Franciszek Marek.

rp.pl/radiomaryja.pl/KRESY.PL

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaroslaus
  jaroslaus :

  a gdzie jest kara śmierci dla tych skurwysynów z PO? Przecież Niemcy byli wieszani na podstawie „prawa naturalnego” to i tych skurwysynów można powiesić na podstawie „prawa narodu do integralność” etc. Nie można tego bydła z PO, w tym ich popleczników z uczelni wyższych, aparatu państwa, mediów, sądów – po prostu pozostawić po wyborach. Ich trzeba wieszać.

 2. fiesta
  fiesta :

  Caly zamet na Slasku robi RAS na czele z ZYDEM z Lodzi J.Gorzelikiem.
  Oto wypowiedzi separatysty „Macislawa Pielgrzyma” z forum OWP:
  „Np: Ślązacy to dzielnica o mieszańce kulturowej: Polskiej,Czeskiej,Niemieckiej i My tu chcemy swą odrębność kultywować.”…. „Po ostatnim spisie jest Nos około 850 ty.s i mamy PRAWO do mniejszości etnicznej ,a godka za język regionalny.Jedno musisz zrozumieć że Ślązacy z WYBORU poświęcili się Śląskowi ,a nie ,,warszawce’ która cięgle uważa Śląsk za swą kolonie.Mniejszości etniczne: Karaimi około 150 osób,Tatarzy około 5000 tyś.osób,Łemkowie około 12 tyś.,Romowie około 30 tyś,Kaszubi około 6000 tyś,Ślązacy z urodzenia około 200 tyś.,a z wyboru Ślązoków około 800Tyś..”. ( http://www.owp.org.pl/index.php?option=com_content &task=view &id=868 &Itemid=1 ).
  Przejdzmy teraz do PO, ktora jest partia zydowska i PRO-NIEMIECKA, bo „polskosc to nienormalnosc”, jak powiedzial jej lider i NIEMIECKI ZYD D.Tusk – „Kaszub”, ale z Belchatowa k/Lodzi, ktorego dziadek J.Tusk sluzyl w Wehrmachtcie.
  Istnieje rowniez szereg dowodow na to, ze D.Tusk pelniacy rozne funkcje w aparacie wladzy III RP celowo niszczyl polski przemysl i rolnictwo ( http://3obieg.pl/prawdziwy-zyciorys-donalda-tuska-i-nie-tylko ) i mowiac otwarcie, Tusk nienawidzi polskosci, a to ze mowi po polsku, ulatwia mu zadanie oglupienia Polakow, ktorym obiecuje zlote gory, a robi odwrotnie i dziala na szkode Polski i Polakow.

 3. sylwia
  sylwia :

  W tym kontekście warto zacytować ustȩp z tajnej Uchwały Krajowego Prowidu OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) z 1960 r. : ‘…Należy zatem podsycać w łonie narodu polskiego seperatyzmy regionalne: Górnoślązaków, Kaszubów, Górali… Podsycać aktywność narodową Ukraińców, Białorusinów, Żydów, Czechów, Słowaków a przede wszystkim Niemców…’ Ten de facto prawdziwy rząd Ukrainy ma za cel odebranie Polsce znacznej czȩści terytorium, nawet zbrojnie: ‘…Dążyć wszelkimi środkami i sposobami do odbudowania ukraińskiego charakteru Zacurzonii podkreślając, że samostijna Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim momencie o nie się upomni. Jeśli Polacy będą się upierać, to Ukraina względem nich bez najmniejszego wahania użyje siły zbrojnej…’ Zacurzonia to nazwa nadana polskiemu terytorium, które OUN planuje przyłączyć do Ukrainy ‘…Na terenie większości powiatów, do których rościli sobie pretensje Ukraińcy … ludność ukraińska stanowiła niewielki odsetek ogółu mieszkańców, było tak m.in. pod Rzeszowem, a także w powiatach biłgorajskim, chełmskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim, gdzie łącznie zamieszkiwało podczas I w. św. 487 343 osoby, z czego 457 500 (94%) stanowili Polacy[3], natomiast pozostałe 6% (29 843 osób) to przedstawiciele innych narodowości[4]. Podobnie sytuacja kształtowała się w powiatach zachodnich, do których pretensje wysuwali Ukraińcy.
  Za „etnicznie ukraińskie” ziemie Ukraińcy uznawali [i nadal uznają] m.in. obecne powiaty:
  • bieszczadzki,
  • sanocki,
  • leski,
  • krośnieński,
  • jasielski,
  • nowosądecki wraz z Krynicą,
  • gorlicki,
  • przemyski,
  • rzeszowski z Rzeszowem,
  • przeworski,
  • jarosławski,
  • łańcucki,
  • kolbuszowski (wschodnia część powiatu z należącym doń wówczas Sokołowem),
  • niżański (wschodnia część powiatu z Rudnikiem nad Sanem i Ulanowem, także położonym nad Sanem).
  Za swoje ziemie etniczne uważali również wschodnią część województwa lubelskiego z dzisiejszymi powiatami:
  • biłgorajskim,
  • hrubieszowskim,
  • tomaszowskim,
  • zamojskim,
  • bialskim,
  • chełmskim,
  • włodawskim
  aż po Lublin.
  Po wyparciu Niemców i zajęciu wymienionych terenów przez wojska radzieckie w ostatnim kwartale 1944 rozpoczęła się akcja wysiedlania ludności ukraińskiej do ZSRR [ i na tzw. Ziemie Odzyskane]. Akcji tej z wielką siłą przeciwstawiły się jednostki OUN-B, UPA, i SKW, niszcząc siedziby komisji przesiedleńczych, atakując garnizony wojskowe i posterunki MO, niszcząc stacje i infrastrukturę kolejową. Kres działalności OUN i UPA na tym terenie położyła Akcja „Wisła” w 1947 r. …’ (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakerzonie) PO i jej czołowy polityk Bronisław ‘Komorowski’ ([Szczynukowycz] – https://wzzw.wordpress.com/2014/02/17/bronislaw-komorowski-vel-szczynukowicz-archiwa-ipn-%E2%98%9A%E2%97%99%E2%97%99%E2%97%99%E2%97%99-przeczytaj/ )
  konsekwentnie realizowała i realizuje wytyczne Uchwały Krajowego Prowidu OUN, intensyfikując ukrainizacjȩ Polski i przybliżając jej głowny cel: rozpad państwa polskiego: http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html