PiS przygotował projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który ma cofnąć zmiany wprowadzone w jego składzie, głosami koalicji PO-PSL, pod koniec kadencji poprzedniego Sejmu. Projekt może zostać przyjęty jeszcze podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu.

6 listopada zakończyło kadencję trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na ich miejsca 8 października Sejm głosami PO-PSL wybrał trzech profesorów. Z kolei już 2 i 8 grudnia upływa kadencja dwóch kolejnych sędziów TK.

Posłowie PiS zaskarżyli ustawę o Trybunale Konstytucyjnym do Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionowano m.in. wybór, na mocy zaskarżonej ustawy, pięciu nowych sędziów. Jednak Elżbieta Witek powiedziała, że nie ma sensu czekać na to rozstrzygnięcie i wniosek został wycofany.

PiS przygotował projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zakładający m.in. że wybrani kandydaci TK, którzy nie złożyli ślubowania, nie zostaną sędziami TK i odbędzie się ponowny ich wybór. Ponadto, przewiduje się zakończenie kadencji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i wybór nowego w ciągu 45 dni. Celem PiS jest faktycznie unieważnienie wyboru wspomnianej piątki sędziów, którzy niemal w ostatnim momencie i w atmosferze olbrzymich kontrowersji zostali wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji.

Wcześniej byli prezesi Trybunału zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie zwlekał z zaprzysiężeniem pięciu sędziów wybranych przez koalicję PO-PSL. „Szkoda, że panowie prezesi nie zwracają równie bacznej uwagi na to, w jaki sposób wybranie przez Sejm tych nowych sędziów nastąpiło. Mieliśmy gwałtowną, niedługo przed wyborami, zmianę ustawy, potem mieliśmy wybieranie sędziów Trybunału w ostatniej chwili, na siłę, mimo protestów ówczesnej opozycji. Protestów, które w moim przekonaniu były uzasadnione”– odpowiedział Duda.

wPolityce.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Prawidłowo,nowy Prezydent RP,oraz zwycięzcy wyborów parlamentarnych upoważnieni do tworzenia samodzielnego rządu,nie mogą pozwolić na granie sobie na nosie bezczelną korektą ustawy oTK w wykonaniu PO+PSL,zabezpieczającą ich polityczne interesy w TK na długie lata,znamienne,zabezpieczają z wyprzedzeniem,tak na wyrost z wchodzeniem w kompetencje następnego parlamentu. Prezydent RP,jako strażnik Konstytucji RP słusznie nie zaprzysiągł tzw nowych sędziów TK wyłonionych w drodze manipulacji i przekrętów prawnych PO+ PSL.Prezes TK p.Rzepliński odpowiedzialny jest w sposób szczególny za upolitycznienie TK i jego dyspozycyjność wobec PO+PSL w ostatnich latach-przykładowe orzeczenia można mnożyć,dlatego winien być pozbawiony funkcji prezesa i sędziego TK.”Dziadkowie”,byli prezesi TK,też nie grają dla interesów RP,tylko egoistycznie dla obrony swych kolesi.