Dostawy rakiet dalekiego zasięgu dla Ukrainy przez Wielką Brytanię będą wymagały odpowiedniej reakcji ze strony rosyjskiego wojska, powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, dostawy  rakiet dalekiego zasięgu dla Ukrainy przez Wielką Brytanię będą wymagały odpowiedniej reakcji ze strony rosyjskiego wojska, powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Podkreślił, że Kreml zareagował “bardzo negatywnie” na dostawę przez Londyn do Kijowa rakiet dalekiego zasięgu.

„Będzie to wymagało odpowiedniej reakcji ze strony naszego wojska, które oczywiście z wojskowego punktu widzenia podejmie odpowiednie decyzje na tym tle” – powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji.

Wielka Brytania zaczęła dostarczać Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow, które pozwolą ukraińskim siłom uderzyć w wojska rosyjskie i składowiska głęboko za liniami frontu.

„Po prostu nie będziemy stać z boku, gdy Rosja zabija cywilów” – powiedział parlamentowi minister obrony Ben Wallace. „Rosja musi uznać, że same jej działania doprowadziły do dostarczenia takich systemów Ukrainie”.

Wallace powiedział, że Wielka Brytania dostarcza broń Ukrainie, aby mogła zostać użyta na jej suwerennym terytorium, co oznacza, że otrzymał od Ukrainy zapewnienie, że broń nie zostanie użyta do celów wewnątrz kraju.

Storm Shadow to pocisk manewrujący dalekiego zasięgu z możliwością ukrywania się, opracowany wspólnie przez Wielką Brytanię i Francję, który jest zwykle wystrzeliwany z powietrza. Z zasięgiem ognia przekraczającym 250 km.

Jak pisaliśmy, we wtorek amerykański Washington Post podał, że Wielka Brytania jest gotowa przekazać Ukrainie broń o zasięgu 300 km.

Amerykańskich urzędników zapytano, czy USA mogą pójść w ślady Wielkiej Brytanii i zdecydować się na dostarczenie siłom ukraińskim rakiet o zasięgu rzędu 300 km. Jeden z nich odpowiedział, że polityka Waszyngtonu względem ATACMS nie uległa zmianie i będzie dalej koncentrować się na dostarczaniu systemów obrony powietrznej, jak Patriot, a także amunicji i pojazdów opancerzonych.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply