Pierwszy kraj z Afryki wysyła pomoc wojskową na Ukrainę

Po raz pierwszy kraj afrykański przekaże na Ukrainę pomoc wojskową. Maroko wyśle Ukraińcom części zapasowe do czołgów T-72.

Jak podaje serwis mil.in.ua, Maroko wyśle na Ukrainę części zapasowe do czołgów T-72 za rekomendacją Stanów Zjednoczonych. Zaznacza też, że kraj ten uczestniczy w spotkaniach ministrów obrony w formacie „Ramnstein”. Podczas głosowań na forum ONZ konsekwentnie opowiada się też za integralnością terytorialną państwa ukraińskiego.

Obecnie Maroko posiada na stanie około 40 czołgów T-72, otrzymanych z Białorusi (według części źródeł kolejne 60 wozów jest w magazynach) w latach 1999-2001, a także 54 chińskie czołgi MBT-2000 oraz około 350 przestarzałych czołgów M60A1/M60A3 Patton.

W 2016 roku USA zaczęły dostarczać Marokańczykom czołgi M1A1 Abrams. Mają one zastępować stare wozy, stopniowo wycofywane ze służby. Jednak w ubiegłym roku strona marokańska oświadczyła, że po otrzymaniu Abramsów nie zamierza rezygnować z wozów T-72B. Zaczęto na nich instalować nowe celowniki z francuską kamerą termowizyjną Catherine FC.

Według niektórych źródeł, samobieżne armatohaubice Caesar, które Francja wysyła na Ukrainę, nie pochodzą z zapasów francuskich, ale są to egzemplarze z tych, które przeznaczone były dla Maroko. Siły marokańskie otrzymały od Francji pierwszą haubicę, z 36 zamówionych, we wrześniu br.

Czytaj także: Czechy modernizują czołgi T-72 dla Ukrainy [+VIDEO]

mil.in.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply