W ocenie USA, w ostatnich dniach ukraińskim żołnierzom udało się odeprzeć siły rosyjska około 40 km od Charkowa. Pentagon zaprzecza zarazem, jakoby na Ukrainę wysyłane były systemy HIMARS, choć dostarczono już ponad 70 haubic M777.

W poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik Pentagonu, John Kirby, podał informacje na temat aktualnego stanu wojny rosyjsko-ukraińskiej, według danych, jakimi dysponują Stany Zjednoczone.

Kirby powiedział, że od początku konfliktu Rosjanie wystrzelili już w kierunku Ukrainy ponad 2 125 pocisków rakietowych.

– Wciąż widzimy minimalne, w najlepszym razie, postępy Rosjan w Donbasie. Mają pewne niewielkie nabytki [opanowanie terytorium – red.] na wschód od Izium i Popasnej w obwodzie ługańskim – powiedział rzecznik Pentagonu. Według niego, w przypadku tej drugiej miejscowości, siły rosyjskie odwołały się do sposobu, jaki według Amerykanów niejednokrotnie stosują podczas walk w Donbasie, tzn. zajmują daną miejscowość i ogłaszają sukces, po czym wycofują się stamtąd, oddając pole Ukraińcom. Rzecznik dodał, że siły rosyjskie borykają się ze niskim morale i poziomem dowodzenia, a także słabą logistyką. Mówił też, że Amerykanie nie widzą żadnych rosyjskich postępów, wychodzących z Chersonia w kierunku Mikołajowa.

Kirby zwrócił w tym kontekście uwagę na sytuację w regionie Charkowa. Samo miasto jest cały czas atakowane przez Rosjan z powietrza. – Jednak Ukraińcy w ciągu ostatnich 24/48 godzin dobrą robotę, odpychając Rosjan dalej… około 40 km na wschód od Charkowa. Wypychają ich więc z powrotem na obszary północnego Donbasu, ale z daleka od Charkowa – powiedział. Podkreślił, że dla Rosji miasto to ma bardzo duże znaczenie.

Rzecznik Pentagonu odniósł się też do twierdzeń strony ukraińskiej, według których szef rosyjskiego sztabu generalnego gen. Walerij Gierasimow, został ranny pod Iziumem. Kirby przyznał, że USA mają informację, że Gierasimow „przez kilka dni w ubiegłym tygodniu był w Donbasie”. – Nie uważamy, żeby wciąż tam był, wyjechał i wrócił do Rosji – powiedział. – Nie możemy potwierdzić doniesień, że został ranny. (…) Nie możemy tego odrzucić, ale z pewnością nie możemy tego potwierdzić.

Później dodał jeszcze, że Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić, ilu rosyjskich generałów zginęło jak dotąd podczas wojny na Ukrainie. – Wiemy, że zginęli tam wysokiej rangi dowódcy, rosyjscy generałowie, ale dystansujemy się od podania dokładnej liczby, ponieważ nie mamy tu odpowiednich informacji.

Kirby poinformował, że jak dotąd na Ukrainę przekazano 80 proc. haubic M777, czyli ponad 70 sztuk, a także niemal wszystkie obiecane radary. Wiadomo też, że ponad 170 ukraińskich żołnierzy jest szkolonych w obsłudze M777, przybyć miało kolejnych co najmniej 50, a później miało dojechać jeszcze ponad pięćdziesięciu wojskowych. Później dodał też, że według stanu na miniony piątek, Ukraińcom dostarczono już ponad 5 tys. systemów przeciwpancernych Javelin.

Rzecznika Pentagonu poproszono o odniesienie się do twierdzeń brytyjskiego wywiadu o tym, że rzekomo około 25 proc. rosyjskich batalionowych grup taktycznych jest bojowo nieskuteczne. Odpowiedział, że nie może wypowiedzieć się na temat tych konkretnych szacunków. Przyznał, że w ocenie USA, Rosjanie posiadają obecnie na Ukrainie 93 w pełni operacyjne batalionowe grupy taktyczne, przy czym ich stopień gotowości jest wewnętrznie zróżnicowany. Później, odpowiadając na jedno z pytań powiedział, że Rosja wciąż ma do dyspozycji około 75 proc. swojej siły bojowej.

Odpowiadając na liczne pytania dziennikarzy, John Kirby zaprzeczył, jakoby USA dostarczały na Ukrainę systemy artylerii rakietowej HIMARS. Pytano go też o sprawę bezzałogowych statków obrony wybrzeża, o których mówił, że Amerykanie przeprowadzili tu jakieś szkolenia dla Ukraińców, żeby systemy te pomogły im w obronie wybrzeża. Dopytywany, czy może powiedzieć, USA dostarczyły już na Ukrainę jakieś systemy tego rodzaju, rzecznik Pentagonu odmówił odpowiedzi. – Nie, nie zamierzamy o tym mówić… To nie jest zdolność, o której chcielibyśmy dużo mówić.

defense.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply