Parlament Ukrainy zatwierdza zmiany w prawie dotyczącym mniejszości narodowych

Rada Najwyższa Ukrainy na posiedzeniu w czwartek 21 września przyjęła europejską ustawę integracyjną dotyczącą mniejszości narodowych. Poparło ją 318 posłów.

Jak poinformował portal Kyiv Independent, Rada Najwyższa Ukrainy na posiedzeniu w czwartek 21 września przyjęła europejską ustawę integracyjną dotyczącą mniejszości narodowych. Poparło ją 318 posłów.

Została przyjęta po wydaniu przez Komisję Wenecką opinii w sprawie ustawy „O mniejszościach narodowych Ukrainy”. Tym samym przyjęty dokument zmienia ustawę przyjętą przez parlament w grudniu 2022 roku.

Dokument określa, kim są mniejszości narodowe, dopuszcza używanie języków mniejszości narodowych w reklamach oraz podczas różnych wydarzeń, a także podczas udzielania pomocy. Ponadto ustawa przewiduje opracowanie metodologii używania języków mniejszości w niektórych regionach. Dokument wyjaśnia także tryb ustalania osiedli, w których większość ludności stanowią mniejszości narodowe. Jednocześnie język mniejszości narodowych powinien być używany równolegle z językiem państwowym. Wyjątkiem są imprezy publiczne, gdzie używanie języka państwowego jest obowiązkowe jedynie w przypadku, gdy organizatorzy otrzymali stosowny wniosek nie później niż 72 dni przed wystąpieniem z takim żądaniem.

Ustawą tą Rada Najwyższa zezwoliła mniejszościom narodowym na tworzenie własnych mediów, a także umożliwiła otwieranie wyspecjalizowanych księgarń w celu realizacji praw mniejszości narodowych. W takich księgarniach będzie można sprzedawać produkty wydawnicze lub media drukowane.

Jednocześnie dokument stanowi, że prawa i wolności mniejszości narodowych mogą być ograniczane zgodnie z prawem w interesie bezpieczeństwa narodowego, zapewnienia integralności terytorialnej i porządku publicznego, zapobiegania zamieszkom itp. Przyjęcie tej ustawy jest jednym z obowiązkowych kroków rozpoczynających negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Olga Stefaniszyna, która odpowiada za dążenie Ukrainy do przystąpienia do UE, powiedziała „Financial Times”, że Kijów jest gotowy wprowadzić „dodatkowe poprawki” do przepisów dotyczących szkolnictwa średniego w językach mniejszości, w tym węgierskim, pod warunkiem, że uda się osiągnąć równowagę w nauczaniu w języku ukraińskim.

Na Zakarpaciu na zachodniej Ukrainie żyje około 80 000 etnicznych Węgrów – a ochrona ich praw jest jednym z siedmiu punktów w zakresie reform, których domaga się UE przed rozpoczęciem rozmów członkowskich.

Jak podaje ukraiński portal „Europejska Prawa”, powołując się na relację węgierskiego portalu „Index”, w Budapeszcie odbyło się w tym tygodniu spotkanie przedstawicieli Ukrainy i Węgier w ramach węgiersko-ukraińskiej międzyrządowej grupy roboczej ds. oświaty. Omówiono zarówno prawa Węgrów na Zakarpaciu, jak i uchodźców ukraińskich na Węgrzech.

Levente Magyar, wiceszef MSZ Węgier podkreślił wcześniej, że kwestia praw autochtonicznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu będzie najważniejszym tematem spotkania. Wyraził nadzieję, że uda się dojść do porozumienia i opracować tzw. mapę drogową. Przypomniał też, że Ukraina w ostatnich latach wprowadzała kolejne rozwiązania prawne, które te prawa ograniczały, zaś rząd w Budapeszcie konsekwentnie te kwestie podnosił.

Wiceminister przyznał zarazem, że sprawa ta jest dla Węgier tak ważna, że blokowała przez nią akcesję Ukrainy do UE i NATO, a także jej zbliżenie z nimi.

To jest dla nas tak ważne, że zablokowaliśmy przystąpienie Ukrainy do UE i NATO” – powiedział Magyar. Ponadto, strona ukraińska została poinformowana, że nie nastąpi tu żadna zmiana, jeśli

Portal Index zaznacza, że „w ostatnim czasie stało się jasno, iż ukraiński rząd ustąpił i jest skłonny negocjować prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu”.

Kresy.pl/Kyiv Independent

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply