Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan wierzy, że Polska będzie dalej wspierać Ukrainę, ale Waszyngton odbędzie konsultacje z polskim rządem, żeby się o tym upewnić. Prezydent Duda twierdzi z kolei, że słowa premiera Morawieckiego nt. nieprzekazywania broni Ukrainie zostały źle zrozumiane.

W czwartek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, skomentował wypowiedź polskiego premiera, Mateusza Morawieckiego, na temat przekazywania sprzętu Ukrainie.

– Kiedy przeczytałem tego poranka nagłówki, oczywiście byłem zaniepokojony i miałem pytania, ale potem widziałem, jak rzecznik rządu wyszedł i wyjaśnił, że w rzeczywistości dostawy polskiego sprzętu, w tym produkowanych przez Polskę haubic, są kontynuowane, i że Polska w dalszym ciągu wspiera Ukrainę – zaznaczył Sullivan.

 

– Więc pozostaniemy z nimi w konsultacji, (…) rozumiemy, jaka jest pozycja Polski w tej sprawie, ale wierzę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę – dodał.

Jak pisaliśmy, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie przekazuje już na Ukrainę uzbrojenia i zaapelował, by Kijów „nie grał w nuty, które od razu podchwyciły ruskie trolle”. Jednak ukraiński deputowany Mykoła Kniażycki twierdzi, że Polska dalej przekazuje uzbrojenie.

W czwartek do sprawy odniósł się rzecznik rządu, Piotr Müller. – Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia, w tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainąoświadczył.

Sytuację skomentował w czwartek również prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z wypowiedzi Müllera, która, jak uważa, „wyjaśnia tą sprawę”.

– Słowa premiera zostały zinterpretowane najgorzej, jak to tylko było możliwe – powiedział prezydent. – Otóż, moim zdaniem, po prostu pan premier powiedział tak: nie będziemy przekazywali nowego uzbrojenia, które w tej chwili kupujemy w ramach modernizacji polskiej armii, dla Ukrainy.

Duda dodał, że zrozumiał wypowiedź premiera Morawieckiego właśnie w ten sposób, ponieważ kilka miesięcy temu rozmawiał z nim na ten temat i, jak twierdzi, obaj mieli „to samo stanowisko”.

– Nie możemy przekazywać naszego nowego uzbrojenia, które w tej chwili za miliardy dolarów kupujemy dla polskiej armii po to, żeby ją wzmocnić, żeby wzmocnić bezpieczeństwo Polski, komuś innemu – zaznaczył prezydent Duda. – Nie będziemy tego uzbrojenia przekazywali, bo kupujemy je po to, żeby zmodernizować polską armię. Sam będę pierwszym przeciwnikiem przekazywania tego nowego uzbrojenia, które teraz otrzymujemy z Korei Południowej czy ze Stanów Zjednoczonych, jak te nowe Abramsy, czy zestawy Patriot, czy HIMARS.

Andrzej Duda opowiedział się zarazem za pełnym zrealizowaniem kontraktu na budowę armatohaubic Krab dla Ukrainy. Mówił też, że „w miarę jak będziemy otrzymywali to nowe uzbrojenie z Korei, ze Stanów Zjednoczonych, będziemy także luzowali to uzbrojenie, które dziś jest na stanie”. Nie wykluczył, że wycofywany w przyszłości sprzęt będzie przekazywany ukraińskiej armii.

Jak pisaliśmy, w wywiadzie dla RMF FM poseł i jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak powiedział, że należy natychmiastowo obciąć świadczenia socjalne, jak 800+ czy kredyty 2 proc., dla posiadaczy ukraińskich paszportów. Uważa też, że jeśli Ukraina nie wycofa się z nieprzyjaznych gestów wobec Polski, to należy rozważyć zamknięcie granicy dla dostaw paliwa czy broni dla Ukraińców.

Przeczytaj więcej: Bosak: obciąć socjal dla Ukraińców, rozważyć zablokowanie dostaw broni i paliwa dla Ukrainy

Czytaj również: Minister obrony Niemiec chce rozmawiać z Mariuszem Błaszczakiem “o możliwym wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę”

rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply