Papież Franciszek twierdzi, że niektórzy z „konserwatywnego skrzydła” Kościoła Rzymskokatolickiego wykorzystali śmierć byłego papieża Benedykta dla własnych korzyści.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa Reuters, papież Franciszek twierdzi, że niektórzy z „konserwatywnego skrzydła” Kościoła Rzymskokatolickiego wykorzystali śmierć byłego papieża Benedykta dla własnych korzyści.

Rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu, Franciszek odrzucił również twierdzenia, że Benedykt, który zmarł 31 grudnia, był rozgoryczony niektórymi decyzjami obecnego papieża.

„Myślę, że niektórzy ludzie zinstrumentalizowali śmierć Benedykta” – powiedział, używając włoskiego wyrażenia „kierowanie wody do własnego młyna”, co oznacza ludzi, którzy chcą czerpać korzyści kosztem innych.

„Ci ludzie nie mają etyki. To ludzie partii, a nie Kościoła” – powiedział w rozmowie.

Franciszek użył hiszpańskiego wyrażenia „Cuento Chino”, oznaczającego bajki, aby opisać zarzuty niektórych konserwatystów, że Benedykt był zasmucony niektórymi decyzjami Franciszka po rezygnacji w 2013 roku.

Franciszek nie wymienił żadnego z konserwatystów, o których mówił.

31 grudnia zmarł papież senior Benedykt XVI, który kierował Kościołem katolickim przez osiem lat, aż do swojej abdykacji w 2013 roku. Papież senior odszedł w wieku 95 lat. Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego. Kierował Kościołem przez osiem lat, aż do niespodziewanej abdykacji w 2013 roku.

Joseph Ratzinger został wybrany na papieża w 2005 roku. Wcześniej w latach 1983-2005 pełnił jeden z najwyższych urzędów watykańskich – prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

W chwili wyboru na papieża przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji, który żył na przełomie V i VI wieku – przypomina KAI.

Zobacz także: Benedykt XVI o źródłach kryzysu w Kościele: rewolucja seksualna i homoseksualizm, odejście od Tradycji, kryzys teologii moralnej

Był pierwszym – od XV wieku – papieżem, który dobrowolnie abdykował.

Od czasu swojej abdykacji w 2013 roku mieszkał w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz