Państwo Islamskie słabnie w Afganistanie, zmniejsza się obszar kontrolowany przez organizację. Pomimo to ISIS w tym kraju nadal dysponuje potężnymi środkami finansowymi.

Jak zauważył generał Mohammad Waziri z sił zbrojnych Afganistanu bojownicy ISIS nie zabierają amunicji po walce z jego oddziałami. Jest to według niego czytelny dowód na to, że mają oni bogate finansowanie.

Siły Państwa Islamskiego są wypierane z kolejnych terenów w Afganistanie. Nadal jednak są w stanie prowadzić walkę przeciwko siłom rządowym oraz innym ugrupowaniom walczącym o władze nad regionem. Z łatwością przenikają granicę afgańsko-pakistańską co umożliwia im wycofywanie się i uzupełnianie zapasów. Są oni także finansowani zza granicy co daje im znaczną przewagę.

Jak informuje generał John Nicholson, jeden z najważniejszych dowódców sił NATO w Afganistanie, do sukcesu armii afgańskiej przyczyniają się znacznie amerykańskie naloty na pozycje islamistów. Jako przykład podaje prowincję Nangarhar, którą jego zdaniem udało się w większości oczyścić z dżihadystów właśnie dzięki nalotom.

Na sytuacje ISIS nie wpływa także dobrze rywalizacja z Talibami, tradycyjnie posiadającymi dobre zaplecze w regionie. Pomimo to bojownicy Państwa Islamskiego nadal pozostają niebezpieczną siłą zagrażającą stabilności kraju.

Czytaj też:

Pakistan i Afganistan kolejnymi łupami Państwa Islamskiego?

Ukraina, Afganistan, Gruzja, ISIS – ustalenia drugiego dnia szczytu NATO

KRESY.PL

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz