Podczas drugiego dnia warszawskiego szczytu NATO rozmowy i podejmowane decyzje dotyczyły m.in. sytuacji Ukrainy, działań w Afganistanie, walki z tzw. państwem islamskim oraz kwestii członkostwa Gruzji w NATO.

W sobotę, w drugim dniu warszawskiego szczytu, NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Sojusz potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję. Wezwał również Moskwę do zaprzestania wspierania separatystów w Donbasie. “Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów”– powiedział dodając, że obie strony muszą wdrożyć porozumienia mińskie. Stoltenberg wyraził tez uznanie dla przeprowadzanych na Ukrainie reform. Z kolei prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że podczas szczytu zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać “rozszerzony status partnera” NATO. Ma to oznaczać pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.

Przeczytaj: Waszczykowski: nawet 10 tys. żołnierzy USA i NATO w Polsce

Jak informowaliśmy, Ukraina podpisała dziś Polską porozumienie ws. wzajemnych dostaw uzbrojenia– w tym polskiego na Ukrainę. Dokument to umowa w sprawie porozumienia między rządami Polski i Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym. Według dziennika „Fakt”, szczegółów umowy na razie nie ujawniono. Również ukraińskie wydanie Polskiego Radia zatytułowało wiadomość na ten temat, że „Polska i Ukraina zawarły porozumienie ws. dostarczania broni”. Podano tam również, że umowa dotyczy wzajemnych dostaw broni. Na Twitterze potwierdziło to polskie MON.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

W sobotę zdecydowano również, że NATO udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej ISIS. Ma także zostać uruchomiona nowa misja na Morzu Śródziemnym. Ponadto, zapowiedziano kontynuację szkoleń irackich oficerów w Jordanii. Szkolenia mają rozpocząć się również bezpośrednio Iraku. Stoltenber zaznaczył, że tym samym NATO daje wyraźny sygnał, że jest zdecydowane walczyć z terroryzmem.

Przeczytaj także: Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej na marginesie szczytu NATO

Podjęto też decyzję o wydłużeniu misji NATO w Afganistanie poza rok 2016. Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, obejmując wsparcie, szkolenie i doradztwo sił bezpieczeństwa w Afganistanie. Kraje i partnerzy NATO, bez USA, potwierdziły zobowiązania dotyczące wsparcia finansowego sił Afganistanu w wysokości miliarda dolarów rocznie. W związku z tym, afgański rząd zobowiązał się do wdrażania reform, poszanowania praw człowieka i walki z korupcją.

W kontekście Gruzji uznano z kolei, że poczyniła ona “wielki postęp” na drodze ku członkostwu w NATO. Sojusz podkreślił, że “wyraźnie wspiera wysiłki podejmowane przez Gruzję, jeżeli chodzi o integralność terytorialną i suwerenność”.

PRZECZYTAJ: Stoltenberg: wzmocniliśmy wschodnią flankę NATO

Jak powiedział po piątkowych obradachszczytu NATO Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, podjęto decyzję o rozmieszczeniu czterech batalionów na wschodniej flance NATO: w Polsce oraz krajach bałtyckich. Jak wyjaśnił, Kanada będzie państwem dowodzącym batalionem na Łotwie, Niemcy – na Litwie, Wielka Brytania – w Estonii, a USA – w Polsce (Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i USA są tu tzw. państwami ramowymi). Mają one być obecne w wymienionych państwach tak długo, jak będzie to potrzebne. Stoltenberg dodał, że pozostałe będą wspierały to przedsięwzięcie w różny sposób.

PAP / gosc.pl / polskieradio.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply