Ostry spór ambasadorów USA i Chin w Polsce ws. koronawirusa

Na jednym z portali społecznościowych miała miejsce mocna wymiana ciosów między ambasadorami USA i Chin w Polsce.

W sieciach społecznościowych trwa ostry spór między ambasadorami USA i Chin w Polsce, Georgette Mosbacher i Liu Guangyuanem, którego najnowsza odsłona miała miejsce w ostatnich dniach.

We wtorek Liu zamieścił na Twitterze wpis, w którym chwalił politykę i działania swojego kraju w kwestii opanowania epidemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Prezydent Xi Jinping bardzo jasno dał do zrozumienia, że chiński rząd zawsze stawia ponad wszystkim ludzie życie, bezpieczeństwo i zdrowie. To nasza główna zasada i fundamentalne zobowiązanie w walce przeciwko COVID-19” – napisał chiński dyplomata. W innych wpisach podkreślał, że do Polski trafia chiński sprzęt pomocny w walce z koronawirusem, a także krytykował przedstawicieli władz USA za ich politykę względem epidemii i formułowane przez nich oskarżenia pod adresem Chin.

W środę do jego wpisu odniosła się bezpośrednia ambasador USA w Warszawie. „Komunistyczna Partia Chin nie zawsze stawia życie i zdrowie ludzkie ponad wszystkim innym – na pierwszym miejscu stawia swoje własne przetrwanie. To jasno wynika z braku przejrzystości ChRL na początku COVID-19, który przyczynił się do śmierci wielu osób” – napisała na Twitterze, zamieszczając analogiczny wpis w języku angielskim.

W reakcji na to, ambasador Chin zamieścił grafikę prezentującą w krytycznym tonie działania podejmowane przez Waszyngton w obliczu pandemii.

Pani Ambasador, nie zna Pani Chin, ani nawet swojego własnego kraju. Trzy miesiące po wydaniu przez CDC ostrzeżenia ws. koronawirusa, w USA jest już milion przypadków i 59 tys. ofiar śmiertelnych. To katastrofa humanitarna” – napisał Liu w środę wieczorem. „Co zrobił wasz rząd, żeby chronić ludzkie życie? Kto uprawia politykę, by rozsiewać wirusa w waszym kraju? Kto szuka kozła ofiarnego, ale wciąż nie robi nic, żeby kontrolować epidemię? Władze USA są winne wyjaśnienia światu i swoim ludziom”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej Liu podkreśla, że Chiny podjęły zdecydowane, ale skuteczne środki restrykcyjne, dzięki czemu opanowano SARS-CoV-2. Dodał, że „niektórzy amerykańscy politycy oczerniają innych, żeby ukryć własną niekompetencję. „To hańbiące i niemoralne!”.

W czwartek Mosbacher odpowiedziała chińskiemu ambasadorowi, zamieszczając screeny wpisów popierających Liu i narrację Pekinu. Część z nich pisana była mocno niepoprawną polszczyzną i z kont o specyficznych nazwach, co miałoby wskazywać na użycie botów do rozprzestrzeniania określonych treści w sieci.

Chińska propaganda w (nie)najlepszej formie – fałszywe konta, kiepski język polski, nieprawdziwe chińskie narracje. To wszystko można znaleźć na profilu ambasadora Liu Guangyuana i pod moim wczorajszym tweetem o Chinach” – napisała amerykańska dyplomatka. „Ta nieudolna taktyka nie zadziała w Polsce” – dodała.

Czytaj także: Konfederacja wysłała interpelację dotyczącą spotkań premiera Morawieckiego z ambasador Mosbacher

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To niepierwsze starcie retoryczne między chińskimi i amerykańskimi przedstawicielami dyplomatycznymi w Polsce. Pod koniec marca w wywiadzie dla portalu Onet.pl Georgette Mosbacher mocno skrytyowała zachowanie chińskich władz ws. rozprzestrzeniania się COVID-19. Jej zdaniem, władze Chin uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a chińscy obywatele „wiedzą, że winę za tę pandemię ponosi ich rząd”. Niedługo potem ten sam portal opublikował tekst autorstwa chińskiego ambasadora w Warszawie, Liu Gangyuana, będący odpowiedzią na oskarżenia ze strony amerykańskiej ambasador. Twierdził, że Stany Zjednoczone naciągają fakty, a w walce z epidemią koronawirusa przerzucają odpowiedzialność na innych. „Z życzliwością” przekazał też władzom USA trzy sugestie, podkreślając przy tym, że Polska docenia wysiłki Pekinu w zwalczaniu epidemii.

Twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz