Polskich koncern zaoferował mniejszościowym akcjonariuszom Unipetrolu ponad trzy razy więcej, niż płacił 12 lat temu.

Na wykupienie akcjonariuszy mniejszościowych Unipetrolu Orlen chce wydać 4,2 mld zł. Czeski koncern jest największym krajowym producentem paliw i petrochemikaliów.

Oferta Orlenu opiewa na 380 czeskich koron za akcję. Jeszcze pół roku temu akcje te były warte na praskiej giełdzie 280 koron, jednak miesiąc temu kurs w notowaniach przekraczał oferowaną kwotę.

ZOBACZ TAKŻE: Orlen pozyskał czeską spółkę naftową

12 lat temu za 62,99 proc. akcji Unipetrolu Orlen zapłacił 486 mln euro. Przeliczając według obecnego kursu jest to ponad 2 mld zł. Jeżeli wziąć po uwagę oferowaną przez polski koncern cenę za pozostałe akcje, to wartość spółki wynosi już 11,3 mld zł.

Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN Orlen pełnych korzyści z inicjowanych przez nas w Czechach działań, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej, czy inwestycje w obszarze petrochemicznym. Dodatkowo, ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej – tłumaczy Wojciech Jasiński, prezes Orlenu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orlen chce przejmować stacje paliw w Niemczech i Czechach

Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe – dodał szef polskiego koncernu.

Zapisy według ogłoszonego przez Orlen wezwania będą trwać od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r. Rozliczenie transakcji ma odbyć się 23 lutego 2018 r.

Oferta została ogłoszona z warunkiem osiągnięcia progu co najmniej 90 proc. akcji.

Kresy.pl / money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply