Premier Węgier Viktor Orban powiedział w niedzielę na konferencji w Budapeszcie, że obecna Komisja Europejska powinna odejść w 2019 roku.

Orbana oświadczył, że w projekcie nowego budżetu KE pieniądze obywateli trafiają do migrantów i organizacji pozarządowych. Projekt jest taki, jakby napisał go George Soros – powiedział węgierski premier.

Dodał, że jeżeli nie uda się osiągnąć wystarczających wyników w drogą uzgodnień, a zdanie innych państw w sprawie migracji i budżetu nie będzie tolerowane, to trzeba się liczyć z tym, że Europejczycy wyrażą zdanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

ZOBACZ TAKŻE: Orban zagroził wetem w sprawie budżetu UE, jeżeli nie spełni oczekiwań Węgier

Orban podkreślił, Komisja Europejska stała się narzędziem dużych krajów wobec małych państw i z tego powodu „ta Komisja w 2019 r. musi odejść”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef węgierskiego rządu dodał, że jego kraj może zaoferować pomoc w sferach dotyczących wspólnej polityki europejskiej, na przykład na polu reform gospodarczych lub odsyłania imigrantów do domu migrantów. Podkreślił, że trzeba eksportować pomoc, a nie importować problemy.

Na pytanie o możliwą rolę Węgier w europejskiej Orban powiedział, że Węgrzy zdają sobie sprawę ze swojej siły, znaczenia i zadań, a jako członek UE nie chcą europejskiej roli politycznej. We mnie też nie ma i nie będzie takich ambicji – podkreślił i dodał – 10 mln obywateli, 114 mln euro PKB, mniej niż 20 tys. żołnierzy – taka jest rzeczywistość.

Orban powiedział, że pewne ambicje Węgier dotyczą Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej. Zaznaczył, Węgry chcą być częścią do regionu, który ściśle współpracuje i wzajemnie pomaga. Dodał, że Węgry uznają kierowniczą rolę Polski w Europie Środkowej, a także że chciałyby pomóc zachodniobałkańskim państwom, a szczególnie Serbii, w wejściu do UE.

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz