Serwis „Politico” poinformował, że premier Węgier Victor Orban zapowiedział, możliwość zawetowania wieloletniego budżetu UE, jeżeli nie będzie z niego zadowolony.

Premier Viktor Orban powiedział w piątek, że nie poprze budżetu Unii Europejskiej, w którym zabiera się pieniądze rolnikom, obcina fundusze na badania, rozwój i politykę regionalną i przekazuje go krajom, które przyjmują migrantów.

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 musi zostać zatwierdzona jednogłośnie przez wszystkie państwa członkowskie. Premier Węgier zapowiedział, że jego kraj może zablokować propozycję dotyczącą środków unijnych. To będzie długa debata i proces negocjacyjny. Węgrzy nie muszą się martwić. Dopóki Węgrzy nie powiedzą, że jest zgoda, dopóty budżetu nie ma – oświadczył Orban.

CZYTAJ TAKŻE: KE przyjęła projekt budżetu. Chce powiązania funduszy z praworządnością

Szef węgierskiego rządu zaznaczył, że jeżeli tego chce dane państwo, to może pokrywać koszty związane z migracją z własnych środków. Podkreślił, że ani jeden cent z budżetu UE nie powinien być przeznaczany na utrzymanie migrantów. Premier Węgier zgodził się również z Francją, która uważa, że wydatki na rolnictwo nie powinny zostać zmniejszone.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę 2 maja Komisja Europejska projekt długoterminowego budżetu na lata 2021-2027, wynoszącego 1 135 mld euro. KE zaproponowała m.in., zmniejszenie finansowania wspólnej polityki rolnej i polityki spójności zostało o 5 proc. Dodatkowo Komisja proponuje powiązanie wydawania środków unijnych z przestrzeganiem praworządności.

Kresy.pl / wprost.pl / politico.eu / dailynewshungary.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz