Podczas wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 364 cywilów, a 759 zostało rannych – podało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR).

„Straty wśród ludności cywilnej od godziny 4:00 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, do godziny 24:00 5 marca 2022 r., wyniosły 1123 cywilów (w sumie dzień wcześniej – 1058), w tym 364 zabitych (351) – głosi komunikat UNHCR.

UNHCR uważa, że ​​rzeczywiste straty są znacznie wyższe. Wiele przypadków wciąż wymaga potwierdzenie, a informacje z obszarów, gdzie trwają działania wojenne, są opóźnione.

Według organu ONZ taka sytuacja dotyczy m.in. Wołnowachy, gdzie mogło zginąć lub zostać ranionych setki cywilów. Informacje te podlegają dalszej weryfikacji i nie są uwzględniane w powyższych statystykach.

Zobacz także: Ukraina oskarża Rosjan o kontynuowanie ostrzału Mariupola i Wołnowachy 

Jak podało UNHCR, przyczyną większości zgonów i odniesionych ran było użycie broni o dużym obszarze rażenia, w tym artylerii i wyrzutni rakiet.

Według potwierdzonych danych ONZ zginęło 74 mężczyzn, 42 kobiety, 8 chłopców i 4 dziewczynki, natomiast płeć 13 dzieci i 223 dorosłych nie została jeszcze ustalona.

Wśród 759 rannych jest 11 dziewcząt i 2 chłopców, a także 28 dzieci, których płeć nie została jeszcze ustalona.

UNHCR odnotowuje, że w obwodach donieckim i ługańskim 5 marca o godzinie 00:00 zarejestrowano 65 (63 – dzień wcześniej) zabitych i 309 (292) rannych na terytorium kontrolowanym przez Ukraińców, a 23 (23) zabitych i 106 (93) rannych na terenach  samozwańczych republik.

W innych kontrolowanych przez ukraiński rząd regionach Ukrainy (Kijów, Żytomierz, Zaporoże, Sumy, Odessa, Charków, Chersoń, Czerkasy, Czernichów) ONZ odnotowała 276 (265) zabitych i 374 (322) rannych.

Odnotowano również, że według Rzecznika Praw Dziecka Prezydenta Ukrainy na dzień 6 marca o godz. 12:00 na terytorium kontrolowanym przez ukraiński rząd zginęło 38 (28) dzieci, a 71 (64) zostało rannych.

UNHCR przywołuje również raport policji krajowej obwodu charkowskiego, według którego od godziny 10:00 w dniu 5 marca 126 cywilów, w tym 5 dzieci, zostało zabitych, a 312 rannych.

Organ ONZ podkreśla, że wzrost ilości zabitych w obecnym podsumowaniu w porównaniu do poprzedniego podsumowania nie oznacza, że tyle właśnie osób zginęło tego dnia. W kilku przypadkach do śmierci lub zranienia doszło kilka dni temu, ale dopiero dziś je potwierdzono.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mamy „bardzo wiarygodne raporty” dotyczące celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie – oświadczył w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„To, co teraz robimy, to dokumentowanie tego wszystkiego, składanie tego wszystkiego w całość, przyglądanie się i upewnianie, że odpowiednie organizacje i instytucje badają, czy zostały popełnione lub są popełniane zbrodnie wojenne” – powiedział.

Jak pisaliśmy, Radio Wolna Europa poinformowało w niedzielę, że wojska rosyjskie otworzyły ogień do ludności cywilnej podczas próby ewakuacji z miasta Irpień.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował w środę o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni wojennych, które mogły zostać popełnione na Ukrainie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i wcześniej.

Kresy.pl / interfax.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz