Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła w piątek, że nie ma żadnych dowodów na to, że Ukraina posiada program broni biologicznej – poinformowała agencja prasowa Reuters. Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o szerzenie nieudowodnionego twierdzenia jako możliwego preludium do przeprowadzenia własnych ataków biologicznych lub chemicznych.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła w piątek, że nie ma żadnych dowodów na to, że Ukraina posiada program broni biologicznej. Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o szerzenie nieudowodnionego twierdzenia jako możliwego preludium do przeprowadzenia własnych ataków biologicznych lub chemicznych.

Rosja zwołała posiedzenie 15-osobowej Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedstawienia, że Ukraina prowadzi laboratoria broni biologicznej przy wsparciu Departamentu Obrony USA.

Zobacz też: Brytyjski MON: NATO może interweniować jeśli Rosja użyje broni chemicznej

Kraje członkowskie nazwały to twierdzenie „kłamstwem” i „zupełnym nonsensem” i wykorzystały sesję, by oskarżyć Rosję o celowe namierzanie i zabijanie setek cywilów na Ukrainie, przedstawiciel Rosji zaprzeczał.

Izumi Nakamitsu, Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia, powiedziała radzie, że ONZ „nie wie” o jakimkolwiek programie broni biologicznej na Ukrainie, która przyłączyła się do międzynarodowego zakazu takiej broni.

Na mocy umowy z 2005 roku Pentagon pomógł kilku ukraińskim laboratoriom w poprawie bezpieczeństwa niebezpiecznych patogenów i technologii wykorzystywanej do badań. Wysiłki te były wspierane przez inne kraje oraz Światową Organizację Zdrowia.

Wysłannik USA do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Linda Thomas-Greenfield, powiedziała, że ​​Waszyngton jest „głęboko zaniepokojony” działaniami Rosji. Zwołanie posiedzenia nazwała „operacją fałszywej flagi”, aby położyć podwaliny pod użycie broni biologicznej lub chemicznej na Ukrainie.

Chociaż podczas spotkania nie przedstawiła żadnych dowodów na bezpośrednie zagrożenie ze strony Rosji, powiedziała: „Rosja ma doświadczenie w niesłusznym oskarżaniu innych krajów o te same naruszenia, których dokonuje sama Rosja”.

Dodała: „Mamy poważne obawy, że Rosja może planować użycie środków chemicznych lub biologicznych przeciwko narodowi ukraińskiemu. „Intencja kryjąca się za tymi kłamstwami wydaje się jasna i jest to głęboko niepokojące” – powiedziała. „Uważamy, że Rosja mogłaby użyć środków chemicznych lub biologicznych do zabójstw, jako część zainscenizowanego incydentu, lub do wsparcia taktycznych operacji wojskowych”.

Jak informowaliśmy, szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba stwierdził, że „obsesja, z jaką rosyjscy urzędnicy fantazjują o nieistniejącej broni biologicznej lub chemicznej na Ukrainie jest głęboko niepokojąca i może wskazywać, że Rosja przygotowuje kolejną, przerażającą operację”.

„Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia” – powiedział z kolei w prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony rozpowszechnia informacje dotyczące rozwoju broni biologicznej na Ukrainie, która miałaby być użyta w Rosji za pośrednictwem nietoperzy i ptaków wędrownych.

Rosyjskie MON twierdzi, że poznało szczegóły projektu UP-4, realizowanego przy udziale laboratoriów w Kijowie, Charkowie i Odessie i zaprojektowanego na okres do 2020 roku.

Jego celem miało być zbadanie możliwości rozprzestrzeniania się szczególnie groźnych infekcji przez ptaki wędrowne, w tym wysoce patogennej grypy H5N1, której śmiertelność dla ludzi sięga 50%, a także choroby Newcastle.

„Spośród wszystkich metod opracowanych w Stanach Zjednoczonych w celu destabilizacji sytuacji epidemiologicznej, ta jest jedną z najbardziej lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych, ponieważ nie pozwala kontrolować dalszego rozwoju sytuacji” – przekazano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opracowywany miał być również projekt R-781, w ramach którego to nietoperze są używane jako nosiciele potencjalnych środków broni biologicznej.

Według władz rosyjskich, w 2022 roku Amerykanie planowali również eksperymenty w ukraińskich laboratoriach na nietoperzach, ptakach i gadach, aby spróbować uczynić je nosicielami wąglika i afrykańskiego pomoru świń.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz