Lider ukraińskiej Partii Radykalnej Ołeh Laszko wezwał prezydenta Izraela Reuwena Riwlina, by przeprosił Ukraińców za swoje słowa. Wczoraj w ukraińskim parlamencie powiedział on, że Ukraińcy, przede wszystkim członkowie OUN, brali udział w Holokauście.

Laszkę oburzyło to, że mocne słowa pod adresem ukraińskich nacjonalistów padły z trybuny ukraińskiego parlamentu. – Niestety, wszyscy obecni na sali parlamentarnej – i prezydent, i deputowani, i ministrowie – bezwstydnie milczeli– napisał lider Partii Radykalnej na Facebooku.

– Wystąpienie Riwlina poniża Ukraińców, stąd wzywam Prezydenta Izraela, by przeprosił nasz kraj i nasz naród. A Knesset [izraelski parlament – red.], by wreszcie uznał Hołodomor za ludobójstwo na Ukraińcach, tak jak w 2008 roku Werchowna Rada uznała Holokaust za ludobójstwo na Żydach– stwierdził Laszko.

Prezydent Izraela: Ukraińcy brali udział w Holokauście

– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemcówpowiedział we wtorek prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie, przemawiając podczas przesłuchań parlamentarnych z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze.

Babi Jar to miejsce (obecnie w granicach Kijowa), w którym Niemcy zamordowali około 100 tysięcy Żydów. Współodpowiedzialna za tę zbrodnię policja pomocnicza była organizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – frakcję Melnyka.

Jak informowaliśmy, szef Ukraińskiego IPN i znany negacjonista wołyński Wołodymyr Wiatrowycz uznał, że prezydent Izraela mówiący o udziale Ukraińców, a przede wszystkim członków OUN w Holokauście, “powtórzył sowieckie mity”.

– Niestety, prezydent Izraela powtórzył sowiecki mit o udziale OUN w Holokauście– stwierdził Wiatrowycz. – Honorowanie pamięci ofiar tragedii w Babim Jarze byłoby bardziej szczere, gdyby ludzie nie powtarzali mitów i kłamstw tych, którzy wymazali historyczną pamięć o tych ofiarach.

Jak informowaliśmy wcześniej, w maju br. ukraińscy historycy przeprowadzili debatę z Wołodymyrem Wjatrowyczem na temat stosunku OUN do Żydów. Zakończyła się ona wielką porażką szefa ukraińskiego IPN. „Przewodniczący UIPN już od dawna jest politykiem” – relacjonuje historyk Jurij Radczenko.

112.ua / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wolodyjowski
  wolodyjowski :

  a to?: Ukraińska Policja Pomocnicza (niem. Ukrainische Hilfspolizei, ukr. Українська поліція допоміжна) – ukraińska kolaboracyjna formacja policyjna na terenie Generalnego Gubernatorstwa podczas II wojny światowej. Duża część funkcjonariuszy policji ukraińskiej była równocześnie członkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów[4]. Po sierpniu 1944 roku część dezerterów z pomocniczej policji ukraińskiej zasiliła szeregi Ukraińskiej Powstańczej Armii.
  Ukraińska Policja Pomocnicza umundurowana była w mundury SS, Wehrmachtu oraz pozostałych służb militarnych III Rzeszy. Na czapkach tych formacji widniał okrągły znak z żółtym tryzubem na niebieskim tle. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Policja_Pomocnicza

 2. algirdaitis
  algirdaitis :

  Oj Laszko, Ukraincow to powinniscie przeprosic wy wszyscy, ktorzy wybraliscie bestialskich mordercow niewinnych cywili, w tym Polakow, Zydow, Ormian, Czechow, samych Ukraincow bedacych przeciwko szalenczej wizji bestialskich mordow OUN. Dobrze, ze Zydzi sie wam zaczynaja stawiac. A to nie wrozy wam dobrze. Czas dojsc po rozum w glowie i przeprosic za banderowskie mordy OUN i zniszczyc te pominki banderowcow. Inaczej ktos inny za was to zrobi i znow nie bedzie Ukrainy. Naprawde nie rozumiem, jak tepym trzeba byc, zeby robic z mordercow bohaterow? A potem jeszcze bezczelnie klamac, ze to nie oni zrobili. Banda ograniczonych matolow w tym Kijowie.