Szef OUN Bohdan Czerwak stwierdził, że prezydent Izraela, mówiąc o zaangażowaniu ukraińskich nacjonalistów w Holokaust, „splunął Ukraińcom w duszę”.

– To, co zrobił prezydent państwa Izrael w ukraińskim parlamencie można potraktować jednoznacznie – jako splunięcie Ukraińcom w duszę– napisał Czerwak, szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, na Facebooku.

Przeczytaj: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Jego zdaniem, obwinianie OUN za Holokaust w rocznicę zbrodni w Babim Jarze i przed ukraińskim parlamentem było „znieważeniem ukraińskiej nacji”. – Przed nim nikt, żaden z uczestników wysłuchania tak sobie nie pozwalał – dodał lider OUN. Jego zdaniem członkowie OUN, którzy zostali zamordowani przez Niemców w Babim Jarze, powinni zostać uhonorowani. Czerwak zaapelował też do ukraińskich Żydów, odwiedli Riwlina „od czytania moskiewskich gazet i oglądania rosyjskich stacji telewizyjnych”.

Bohdan Czerwak publikował wcześniej prace powielajace neobanderowską narrację ws. rzezi wołyńskiej i gloryfikujące OUN-UPA.

Wczoraj w ukraińskim parlamencie prezydent Izraela Reuwen Riwlin powiedział, że Ukraińcy, przede wszystkim członkowie OUN, brali udział w Holokauście.

– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemcówpowiedział we wtorek prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie, przemawiając podczas przesłuchań parlamentarnych z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze.

Babi Jar to miejsce (obecnie w granicach Kijowa), w którym Niemcy zamordowali około 100 tysięcy Żydów. Współodpowiedzialna za tę zbrodnię policja pomocnicza była organizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – frakcję Melnyka.

Jak informowaliśmy, szef Ukraińskiego IPN i znany negacjonista wołyński Wołodymyr Wiatrowycz uznał, że prezydent Izraela mówiący o udziale Ukraińców, a przede wszystkim członków OUN w Holokauście, “powtórzył sowieckie mity”.

Z kolei lider ukraińskiej Partii Radykalnej Ołeh Laszko wezwał prezydenta IzraelaReuwena Riwlina, by przeprosił Ukraińców za swoje słowa.

– Wystąpienie Riwlina poniża Ukraińców, stąd wzywam Prezydenta Izraela, by przeprosił nasz kraj i nasz naród. A Knesset [izraelski parlament – red.], by wreszcie uznał Hołodomor za ludobójstwo na Ukraińcach, tak jak w 2008 roku Werchowna Rada uznała Holokaust za ludobójstwo na Żydach– stwierdził Laszko.

Facebook.com/ Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. algirdaitis
    algirdaitis :

    Czerwak, ty banderowska bezczelna gnido. Izraelski prezydent splunal wam Ukraincom w dusze? Co za bezczelnosc! A zastanawiales sie, jak wy spluneliscie Polakom w dusze obierajac bandere, suchewycza, UPA i OUN i waffen ss galizien, sprawcow bestialskich morderstw polskich cywili za bohaterow narodowych Ukrainy? Pomyslales o tym? I jak wy spluneliscie w twarz prezydentowi Polski, ktory przywiozl dla was dobre slowo i 100 milionow baksow, oglaszajac tych zwyrodnialcow za bohaterow w ten sam dzien, kiedy prezydent Polski byl w waszym parlamencie? Jak prezydent Izraela mowi prawde to was juz boli. Widzisz, kazdy kij ma dwa konce. Jak Kuba Bogu, tak Bog Kubie. Zadarliscie z Zydami. A to dobrze wam nie wrozy. Oni juz sie postaraja, ze oberwiecie za swoje.