Szef OUN Bohdan Czerwak stwierdził, że prezydent Izraela, mówiąc o zaangażowaniu ukraińskich nacjonalistów w Holokaust, „splunął Ukraińcom w duszę”.

– To, co zrobił prezydent państwa Izrael w ukraińskim parlamencie można potraktować jednoznacznie – jako splunięcie Ukraińcom w duszę– napisał Czerwak, szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, na Facebooku.

Przeczytaj: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Jego zdaniem, obwinianie OUN za Holokaust w rocznicę zbrodni w Babim Jarze i przed ukraińskim parlamentem było „znieważeniem ukraińskiej nacji”. – Przed nim nikt, żaden z uczestników wysłuchania tak sobie nie pozwalał – dodał lider OUN. Jego zdaniem członkowie OUN, którzy zostali zamordowani przez Niemców w Babim Jarze, powinni zostać uhonorowani. Czerwak zaapelował też do ukraińskich Żydów, odwiedli Riwlina „od czytania moskiewskich gazet i oglądania rosyjskich stacji telewizyjnych”.

Bohdan Czerwak publikował wcześniej prace powielajace neobanderowską narrację ws. rzezi wołyńskiej i gloryfikujące OUN-UPA.

Wczoraj w ukraińskim parlamencie prezydent Izraela Reuwen Riwlin powiedział, że Ukraińcy, przede wszystkim członkowie OUN, brali udział w Holokauście.

– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemcówpowiedział we wtorek prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie, przemawiając podczas przesłuchań parlamentarnych z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze.

Babi Jar to miejsce (obecnie w granicach Kijowa), w którym Niemcy zamordowali około 100 tysięcy Żydów. Współodpowiedzialna za tę zbrodnię policja pomocnicza była organizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – frakcję Melnyka.

Jak informowaliśmy, szef Ukraińskiego IPN i znany negacjonista wołyński Wołodymyr Wiatrowycz uznał, że prezydent Izraela mówiący o udziale Ukraińców, a przede wszystkim członków OUN w Holokauście, “powtórzył sowieckie mity”.

Z kolei lider ukraińskiej Partii Radykalnej Ołeh Laszko wezwał prezydenta IzraelaReuwena Riwlina, by przeprosił Ukraińców za swoje słowa.

– Wystąpienie Riwlina poniża Ukraińców, stąd wzywam Prezydenta Izraela, by przeprosił nasz kraj i nasz naród. A Knesset [izraelski parlament – red.], by wreszcie uznał Hołodomor za ludobójstwo na Ukraińcach, tak jak w 2008 roku Werchowna Rada uznała Holokaust za ludobójstwo na Żydach– stwierdził Laszko.

Facebook.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    algirdaitis :

    Czerwak, ty banderowska bezczelna gnido. Izraelski prezydent splunal wam Ukraincom w dusze? Co za bezczelnosc! A zastanawiales sie, jak wy spluneliscie Polakom w dusze obierajac bandere, suchewycza, UPA i OUN i waffen ss galizien, sprawcow bestialskich morderstw polskich cywili za bohaterow narodowych Ukrainy? Pomyslales o tym? I jak wy spluneliscie w twarz prezydentowi Polski, ktory przywiozl dla was dobre slowo i 100 milionow baksow, oglaszajac tych zwyrodnialcow za bohaterow w ten sam dzien, kiedy prezydent Polski byl w waszym parlamencie? Jak prezydent Izraela mowi prawde to was juz boli. Widzisz, kazdy kij ma dwa konce. Jak Kuba Bogu, tak Bog Kubie. Zadarliscie z Zydami. A to dobrze wam nie wrozy. Oni juz sie postaraja, ze oberwiecie za swoje.