Indyjska policja aresztowała 514 osób w związku ze śmiertelnymi w skutkach zamieszkami między Hindusami i Muzułmanami w stolicy tego kraju – przekazuje w piątek agencja prasowa Reuters.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, starcia spowodowało obwieszczenie przez premiera Narenda Modiego, wprowadzenie nowych przepisów co do uzyskania obywatelstwa. Nowe prawo ma ułatwiać zdobycie indyjskiego obywatelstwa nie-muzułmanom z krajów zdominowanych przez tę religię.

Policja twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych zatrzymała się na 35 osobach. Funkcjonariusze ciągle jednak przeszukują spalone domy w poszukiwaniu ewentualnych ciał – pisze Reuters.

W celu opanowania sytuacji, więcej sił zostanie skierowanych do ochrony meczetów. Według stanowiska rządowego, od środy nie odnotowano żadnych incydentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Starcia spowodowało obwieszczenie przez premiera Narenda Modiego, wprowadzenie nowych przepisów co do uzyskania obywatelstwa. Nowe prawo ma ułatwiać zdobycie indyjskiego obywatelstwa nie-muzułmanom z krajów zdominowanych przez tę religię.

Krytycy prawa zwracają uwagę na fakt wymierzenia go bezpośrednio w mniejszość muzułmańską i naruszenie świeckości indyjskiej konstytucji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Partia Narendry Modiego, Indyjska Partia Ludowa (BJP) w wyborach w maju zeszłego roku odniosła wyraźne zwycięstwo i stworzyła pierwszy jednopartyjny rząd w Indiach od 1984 roku. BJP jest partią hinduistów, opowiadającą się za ich hegemonią wobec innych grup ludności w Indiach, w tym licznych w tym kraju muzułmanów.

W grudniu 2018 roku BJP przegrała wybory do parlamentów trzech indyjskich stanów, a jej popularność spadała ze względu na wysokie bezrobocie i wzrost cen. Jednak debata publiczna całkowicie zmieniła się po lutowym ataku islamskich ekstremistów w którym zginęło 40 indyjskich policjantów. Została ona zdominowana przez zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i konflikt z sąsiednim muzułmańskim Pakistanem, oskarżanym przez Indie o wspieranie terrorystów.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz