Odbyła się debata sejmowa ws. ratyfikacji porozumienia CETA

Za wprowadzeniem w życie umowy opowiedziały się PO i N. PiS wyznaczył warunki ratyfikacji, Kukiz'15 i PSL podkreśliły zagrożenia związane z CETA.

Odbyła się zapowiadana debata w sprawie umowy CETA. Głosowanie nad uchwałą ws. ratyfikacji odbędzie się w w jutro rano. Komisja sejmowa zgłosiła wprowadzenie do tekstu uchwały warunku ratyfikacji porozumienia większością 2/3 głosów. Poseł PiS Dominik Tarczyński, argumentując, że jest to umowa mieszana, zgodnie z art. 90, ust. 2 Konstytucji RP powinna być ona ratyfikowana przez większość kwalifikowaną, 2/3 posłów przy ustawowej obecności połowy posłów, a w przypadku Senatu 2/3 głosów senatorów, aby ta ewentualna ratyfikacja miała mandat społeczny i aby nie było dyskusji nt. tego, że została przyjęta małą ilością reprezentacji.

Tarczyński zaznaczył również, że według Prawa i Sprawidliwości warunkiem ratyfikowania umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) będzie obecność Polaka w międzynarodowym sądzie arbitrażowym, respektowanie przez stronę kanadyjską kwot sprzedażowych na produkty rolne i dodatni bilans handlowy Polski po okresie próbnym. Według posła, należy zadbać o bezpieczeństwo rolników. Stwierdził on: kwoty sprzedażowe, o których mówi CETA, muszą być przestrzegane, ewentualnie 3-proc. stawki celne muszą powrócić. Bilans handlowy po okresie próbnym powinien potwierdzić, że ta liberalizacja dla Polski jest dobra. Oświadczył on: Jeżeli ta umowa w jakikolwiek sposób nie będzie spełniać naszych oczekiwań, ratyfikowana i podpisana być nie może.W toku debaty zaznaczył: Nie jestem zwolennikiem tej umowy. Ale, jeżeli mamy rozmawiać o interesie Polski, a nie robienia polityki na jakimś temacie, to bądźmy bardzo merytoryczni. Wcześniej poseł twierdził, że osoby sprzeciwjające się umowie CETA są sponsorowani przez rosyjski kapitał.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Waszczykowski o CETA: na płaszczyźnie geopolitycznej to pozytywne porozumienie
Minister Ziobro przeciw CETA

Z kolei PO zapowiedziało pełne poparcie podpisania umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) i jej tymczasowym stosowaniem, do czasu pełnej ratyfikacji paktu przez państwa UE, jak w imieniu partii powiedział poseł Marcin Święcicki. Według niego CETA nie niesie zagrożenia dla polskich rolników.

Podobnie pozytywnie umowę oceniła posłanka Nowoczesnej Marta Golbik. Według niej CETA pobudzi gospodarkę UE, w tym gospodarkę Polski oraz jest szansą na dalszy rozwój dobrobytu mieszkańców naszego kraju. Posłanka stwiedziła, że ratyfikacja umowy da szansę na pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie zatrudnienia w całej Europie. Stwierdziła, że dzięki każdemu miliardowi euro z eksportu z UE utrzymuje się średnio 14 tys. dobrze płatnych miejsc pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Cień CETA nad Polską

Zupełnie przeciwko wypowiedzieli się posłowie Kukiz’15. Piotr Apel powiedział: Apeluję, by się opamiętać, przestać wspierać tymczasowe stosowanie umowy CETA, bo to jest zdrada stanu, działanie wbrew interesowi RP.Stwierdził, że konstrukcja tymczasowego stosowania umowy CETA de facto wprowadzi ją na stałe, po przyjęciu przez Radę UE, a potem PE. Według niego, nie ma bowiem żadnej możliwości, żeby CETA przestała obowiązywać, nawet w przypadku braku ratyfikacji przez poszczególne kraje.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ujawnia kulisy procedowania sprawy CETA w Sejmie
Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu

Przeciw umowie wypowiedział się Marek Sawicki z PSL. Przypomniał, że wiceszef MR Radosław Domagalski-Łabędzki, powiedział, że tymczasowo mogą być stosowane zapisy CETA będące w kompetencjach Unii Europejskiej, czyli część handlowa. Natomiast najbardziej kontrowersyjna część inwestycyjna dotyczy zasady rozstrzygania sporów na linii państwo-inwestor, i to właśnie ta część dotycząca sądów inwestycyjnych nie wchodzi w zakres tymczasowego stosowania. Według prezesa PSL Władysłaaw Kosiniak-Kamysz umowa CETA uderza w polskie rolnictwo i jakość dostępnej w Polsce żywności.

kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mop
    mop :

    CETA oznacza, że władze dają dodatkowe narzędzie wielkim korporacjom(BANKSTEROM), którego nie mają firmy krajowe.

    http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/980577,co-to-jest-ceta-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-kanada.html?gclid=Cj0KEQjw7Ne_BRDRmP2ojKfzv98BEiQAPuqPySO-HwW69MBUPW0KoViYPOVkjHw6HGVUE6BlBLypKc8aAv6Z8P8HAQ

    A POTEM BĘDZIE TTIP…

    http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/892544,co-to-jest-ttip-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-usa.html

    https://opolczykpl.wordpress.com/2016/03/06/ttip-trojanski-kon-banksterow/
    PS… Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA.