Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu, w środę ma mieć miejsce debata nt. umowy CETA. – Rząd chce ją przyjąć po cichutku, a ona może wykończyć polskie rolnictwo. Ta umowa daje kolejne przywileje zagranicznym korporacjom i wprowadzi niezdrową żywność – twierdzi wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

W środę w Sejmie ma odbyć się debata na temat umowy CETA. Dwa tygodnie temu została ona odłożona przez PiS, co tłumaczono brakiem stanowiska rządu. Dziś gabinet Beaty Szydło miał je przedstawić. Nie uczynił tego jednak, ponieważ – jak tłumaczono – rząd czeka na stanowisko Sejmu.

PRZECZYTAJ: Cień CETA nad Polską

Klub Kukiz’15 otwarcie deklaruje, że będzie walczyć w parlamencie o zablokowanie tymczasowego stosowania umowy. Jednym z punktów obrad jest poselski projekt uchwały ws. sprzeciwu wobec zaproponowanego przez Komisję Europejską trybu ratyfikacji umowy między Unią Europejską a Kanadą – CETA bez akceptacji państw członkowskich.

Jak mówił na antenie Radiowej Jedynki wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15), wielka debata na temat ochrony życia i aborcji została wywołana niepotrzebnie, jednocześnie pełniąc rolę „olbrzymiego tematu zastępczego”.

– Zajmijmy się tym, co jest dla naszego kraju ważne, strategiczne, czyli umową CETA. Rząd chce ją przyjąć po cichutku, a ona może wykończyć polskie rolnictwo– wyjaśniał polityk. – Ta umowa daje kolejne przywileje zagranicznym korporacjom i wprowadzi niezdrową żywność. W całej Europie są protesty na temat CETA, poważne debaty publiczne, a w Polsce w ogóle się o tym nie dyskutuje.

Czytaj również: Wicemarszałek Stanisław Tyszka ujawnia kulisy procedowania sprawy CETA w Sejmie

„Ekonomiczne NATO”

Zdaniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiegoporozumienie CETA jest neutralne ekonomicznie, a korzystne i pozytywne na płaszczyźnie geopolitycznej. Jego zdaniem, gdyby Unia Europejska podpisała jeszcze umowę TTIP z USA, „to byłoby takie ekonomiczne NATO”.

– Na płaszczyźnie geopolitycznej jest to porozumienie pozytywne– powiedział Waszczykowski.

PRZECZYTAJ: Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu

– Jeśli chodzi o płaszczyznę ekonomiczną wydaje się neutralne, dlatego, że gospodarka kanadyjska nie jest gospodarką dużą.

Umowa CETA ma jednak w rządzie PiS także swoich przeciwników. Jak informowaliśmy, jednym z najważniejszych jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, któremu jak do tej pory udaje się blokować aprobatę Polski dla CETA. Ziobro podkreśla, że CETA w istocie narusza suwerenność państwa polskiego. Według portalu Onet, powołującego się na źródła w kręgach rządowych, obiekcje ministra Ziobro wywołały gorące dyskusje zakończone ostatecznie odłożeniem rządowej decyzji w sprawie CETA o tydzień.

Czytaj więcej:

Rada UE i rządy państw członkowskich za CETA – Polska nie oponowała

Szef podkomisji parlamentarnej ds. TTIP: polski sędzia w sądzie arbitrażowym gwarantem bezpieczeństwa CETA

Robert Winnicki: TTIP to zagrożenie dla naszych interesów

Morawiecki: Polska za podpisaniem TTIP

Geopolityczny wymiar TTIP

Kresy.pl / Polskieradio.pl / facebook.com / twitter.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply