Obywatel Rosji Jurij Jeszczenko został skazany na 13 lat więzienia za próbę przekazania CIA informacji niejawnych na temat przyszłego uzbrojenia Floty Północnej, poinformował w piątek Tass powołując się na Centrum Komunikacji Społecznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, Centrum Komunikacji Społecznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, przekazało że obywatel Rosji Jurij Jeszczenko został skazany na 13 lat więzienia za próbę przekazania CIA informacji niejawnych na temat przyszłego uzbrojenia Floty Północnej.

„Obywatel Federacji Rosyjskiej Jury Aleksandrowicz Jeszczenko został uznany winnym zdrady stanu (art. 275 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej) przez sąd okręgowy w Briańsku. Zgodnie z orzeczeniem Jeszczenko został skazany na 13 lat więzienia w więzieniu o zaostrzonym rygorze” – poinformowało centrum informacji FSV. Oskarżony przyznał się do winy i przyznał się do popełnienia przestępstwa w sądzie.

Zobacz też: Łukaszenko chce większej współpracy służb Rosji i Białorusi

FSB zwróciła uwagę, że pozwany pracował w organizacji, która zapewniała konserwację i obsługę systemów radioelektronicznych statków Floty Północnej w Siewieromorsku i zdecydował się przekazać USA informacje o perspektywicznym rozwoju rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego w celu zdobyć.

„W latach 2015–2017 systematycznie kopiował niejawną dokumentację dotyczącą systemów uzbrojenia Floty Północnej” – podała FSB. Według agencji na początku 2019 roku nawiązał kontakt z CIA. Centrum public relations FSB stwierdziło, że oskarżony został zatrzymany przez FSB w obwodzie briańskim podczas próby przekazania informacji niejawnych zagranicznemu wywiadowi w lipcu 2019 roku. Jego wyrok zapadł 17 listopada.

Zobacz też: Dwóch byłych żołnierzy specjalnych USA skazanych na 20 lat więzienia za próbę obalenia Nicolása Maduro

Jak informowaliśmy, w dorocznym raporcie czeskiej Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS) zwrócono uwagę na zagrożenia ze strony Rosji oraz Chin.

Celem Rosji jest zdestabilizowanie i rozpad jej przeciwników, podczas gdy Chiny celują w stworzenie sinocentrycznej, globalnej społeczności, w której wszystkie inne narody przyjmowałyby legitymację chińskich interesów i szacunku” – napisano w raporcie czeskiego kontrwywiadu. Sprawę opisuje również czeskie radio.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply