Wenezuelski sąd skazał dwóch byłych amerykańskich żołnierzy sił specjalnych na 20 lat więzienia za udział w nieudanym ataku, mającym na celu obalenie prezydenta Nicolása Maduro – poinformował w sobotę The New York Times.

Jak poinformował w sobotę The New York Times, dwóch byłych żołnierzy amerykańskich sił specjalnych zostało skazanych w Wenezueli na 20 lat więzienia za branie udziału w próbie obalenia prezydenta Maduro.

Byli członkowie Zielonych Beretów, Luke Denman i Airan Berry przyznali się do udziału w operacji 4 maja zaaranżowanej rzekomo przez trzeciego Amerykanina pozostającego w Stanach Zjednoczonych – poinformował na Twitterze główny prokurator Wenezueli Tarek William Saab.

Sprawa będzie toczyć się dalej dla dziesiątek innych oskarżonych, ale prokurator nie podał szczegółów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wenezuelskie władze twierdzą, że „Operacja Gideon” została uruchomiona z prowizorycznych obozów szkoleniowych w sąsiedniej Kolumbii i spowodowała śmierć co najmniej ośmiu rebeliantów, podczas gdy w sumie 66 zostało uwięzionych. Były żołnierz Zielonych Beretów Jordan Goudreau, który prowadził prywatną firmę ochroniarską Silvercorp na Florydzie, miał wziąć na siebie całkowitą winę za zorganizowanie przedsięwzięcia.

Wenezuelscy prokuratorzy ogłosili, że Denman i Berry zostali uznani za winnych spisku, handlu nielegalną bronią i terroryzmu. Dwóch Amerykanów aresztowanych w wiosce przybrzeżnych rybaków w Chuao było od tego czasu często prezentowanych przez urzędników w wenezuelskiej telewizji państwowej jako dowód ich od dawna utrzymywanych twierdzeń, że Stany Zjednoczone są zdecydowane obalić socjalistyczny rząd Maduro. Incydent wywołał również zarzuty, że wspierany przez USA lider opozycji Juan Guaidó upoważnił Goudreau poprzez podpisaną umowę na przeprowadzenie ataku.

Zobacz też: Nicolas Maduro twierdzi, że USA nakłaniało kraje Ameryki Południowej do zerwania kontaktu z Wenezuelą

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wszystkie strony mające wspierać domniemaną próbę przewrotu w Wenezueli odcięły się od tej sprawy. Władze Kolumbii odrzuciły oskarżenia wenezuelskich władz. Według nich władze w Caracas wysuwają bezpodstawne oskarżenia przeciwko Kolumbii, aby odwrócić uwagę od wewnętrznych problemów kraju. Służba prasowa Juana Guaido opublikowała oświadczenie, w którym zaprzeczyła oskarżeniom i przekonywała, że Guaido nie zawarł żadnych umów z prywatnymi firmami ochroniarskimi. Prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom, że amerykańskie władze nie mają nic wspólnego z tą sprawą.

🇵🇱 Dwóch amerykańskich żołnierzy oskarżonych o próbę obalenia Nicolasa Maduro zostało skazanych na 20 lat…

Publiée par Wenezuela-24 sur Samedi 8 août 2020

Kresy.pl/New York Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz