Warszawa: Protest pracowników służby zdrowia

Pracownicy służby zdrowia manifestowali w sobotę w Warszawie. Domagali się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Sprzeciwiali się także nowym przepisów, które – w ich opinii – obciążają ich odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy medyczne.

W sobotę w Warszawie odbył się protest pracowników służby zdrowia. Manifestacja rozpoczęła się przed gmachem Ministerstwa Zdrowia, następnie, uczestnicy przeszli w okolice Sejmu RP – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Domagali się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Sprzeciwiali się także nowym przepisów, które – jak twierdzą – obciążają ich odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy medyczne.

Uczestnicy protestu nieśli flagi Porozumienia Zawodów Medycznych, które organizowało manifestację. Protestujący nieśli transparenty z napisami: “Pozwólcie nam lepiej pracować”, “Stop straszeniu medyków”, “Nie damy się zastraszyć”, “Nie związujcie nam rąk”. Na początku i na końcu pochodu jechały karetki pogotowia na sygnale.

Nieopodal Sejmu ustawione zostały tabliczki oklejone nazwiskami: Szumowski, Ziobro, Karczewski.”Gdyby przyszli do nas ci politycy, wsadzilibyśmy ich na taczki i wywieźlibyśmy ich” – oświadczyła Katarzyna Pikulska lekarz z Porozumienia Zawodów Medycznych.

“Protestujemy przeciw wprowadzeniu w załączniku do tarczy antykryzysowej 4.0 kary bezwzględnego więzienia za nieumyślny błąd medyczny. Walczymy – nie od dziś – o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, o to, abyśmy mogli godnie pracować, otrzymać środki, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie ratować ludzkie życie, abyśmy otrzymali za to godne wynagrodzenie” – mówił ratownik medyczny Wojciech Jędrzejczak w rozmowie z dziennikarzami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uczestnikom protestu chodzi o zaostrzenie kar za nieumyślne błędy medyczne. Przepisy zostały wprowadzone przy okazji przegłosowanej na początku czerwca tzw. tarczy 4.0. – pakietu ustaw i nowelizacji, mających służyć zniwelowaniu skutków pandemii koronawirusa.

Zaostrzono kary względem pracowników służby zdrowia, którzy m.in. doprowadziliby nieumyślnie do śmierci pacjenta.

“Ostatnia nowelizacja niektórych przepisów Kodeksu Karnego, zwłaszcza art. 37a KK, wprowadzona przy okazji uchwalenia ustawy tzw. Tarcza 4.0, podobnie jak wprowadzona przed rokiem zmiana przepisu dotyczącego art. 155 KK (obecnie w TK na wniosek Prezydenta RP), wywołała w środowisku medycznym wielki niepokój, że zamiarem tych zmian jest zaostrzenie kar wobec lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy popełnią błąd medyczny, zwłaszcza gdy przy tej okazji dojdzie do śmierci pacjenta” – wskazywali lekarze w czerwcu.

Zobacz także: Służba zdrowia w czasach zarazy

pap / wnp.pl / politykazdrowotna.com / twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply