Rząd planuje zmiany w sprawie zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Cudzoziemcy będą mogli pracować na terenie kraju, głównie na podstawie umowy o pracę. Umowa zlecenie będzie dopuszczona tylko dla pracowników sezonowych.

Jak informuje Business Insider rząd planuje zmienić zasady zatrudnienia obcokrajowców. Projekt został przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany będą dotyczy 125 tys. pracodawców zatrudniających ponad milion cudzoziemców, którzy pracują głównie w usługach, handlu, budownictwie.

W ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej największe kontrowersje, dla pracodawców, budzą artykuły 6, 28 i 59.

Artykuł 6 projektu określa, kiedy cudzoziemiec może otrzymać zezwolenie na pracę. Otrzymają je pracownicy sezonowi, delegowani oraz pełniący funkcję w zarządach spółek. Największa zmiana będzie dotyczyć pozostałych cudzoziemców, którzy otrzymają zezwolenie, ale pod warunkiem, że będą zatrudnieni na podstawie umowy, w tym umowy o pracę tymczasową.

Takie same zasady będą dotyczyć zatrudnionych na podstawie oświadczenia. Chodzi o tzw. szybką ścieżkę dla cudzoziemców z wybranych państw, obecnie z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii. Z tego przepisu w trakcie konsultacji wypadł wymóg zatrudnienia na umowę o pracę. W projekcie są jednak jeszcze artykuły 28 i 59, które precyzuje warunki, kiedy zezwolenie może zostać wydane cudzoziemcowi. W nich jest już mowa o zatrudnieniu na postawie stosunku pracy i umowie o pracę, informuje Business Insider.

Czytaj: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje wprowadzenie odgórnych limitów na zatrudnianie obcokrajowców

Zmiany skrytykowała między innymi krytykuje Agnieszka Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Zaznacza, że planowana ustawa zawęża możliwość wydawania zezwoleń na pracę wyłącznie dla cudzoziemców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Ta drastyczna zmiana może mieć daleko idące skutki dla rynku pracy. Należy ją ocenić jako nieproporcjonalne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej oraz istotne naruszenie zasady swobody umów, które pomija, że nie każda umowa cywilnoprawna przewiduje wykonywanie zadań, które są właściwe dla stosunku pracy”— Agnieszka Majewska dla Business Insider.

Czytaj: Portugalia: firmy sprowadzające imigrantów przejmą za nich odpowiedzialność

businesinsider.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz