O planach odbudowania Białych Słupów

Fundacja Kultury i Dziedzictwa im. M.K. Čiurlionisa wystąpiła z inicjatywą odbudowania Białych Słupów, które przed II wojną światową stały na rogatkach Wilna, u zbiegu obecnych ulic J. Basanavičiaus, S. Konarskio i Savanorių. Ostatnio na ten temat dyskutowano podczas spotkania u ministra kultury Šarūnasa Birutisa.

Białe Słupy u zbiegu dawnych ulic – Wielkiej Pohulanki i Legionowej – wyznaczały historyczne granice miasta. Zostały wzniesione na początku XIX wieku przez władze carskie. Początkowo były na nich umieszczone dwie płaskorzeźby Pogoni, które w 1898 roku usunięto, zamieniając na dwugłowe carskie orły. Białe Słupy przetrwały obie wojny światowe, a zniszczono je po II wojnie światowej.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa im. M.K. Čiurlionisa wystąpiła z propozycją odbudowania Białych Słupów. Przewodniczący fundacji Gintautas Ivinskas przedstawił ministrowi kultury Šarūnasowi Birutisowi plan odbudowania słupów.

Niestety, o ile jeden słup mógłby stanąć w tym samym miejscu co przed wojną, o tyle w miejscu drugiego biegnie teraz ulica. Autorzy projektu odbudowy słupów proponują zrekonstruowanie tego odcinka ulicy, tak aby drugi słup również mógł stanąć na swoim dawnym miejscu.

Fundacja Kultury i Dziedzictwa im. M.K. Čiurlionisa chce również wznieść w Wilnie pomnik Jonasa Basanavičiusa. Pomnik miałby stanąć na skwerze koło Rosyjskiego Teatru Drmatycznego (dawny Teatr na Pohulance). Właśnie w tym budynku w 1917 roku odbyła się historyczna konferencja, podczas której zapadła decyzja o zwołaniu Litewskiej Rady – Taryby. Ta w 1918 roku ogłosiła Akt Niepodległości Litwy.

Wilnoteka.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply