Minister Klimatu i Środowiska przygotowała projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, który umożliwi organizacjom ekologicznym, które w Polsce tworzą w większości społeczności o poglądach lewicowych, zaskarżanie do WSA i NSA planów wycinki każdego z 430 nadleśnictw w Polsce.
Nowelizacja zakłada utworzenie Krajowej Rady Leśnej, która będzie organem doradczym ministra właściwego do spraw środowiska. W skład rady wejdą „przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji społecznych, zasłużonych na rzecz lasów i ich ochrony”. Krajowa Rada Leśna będzie mogła zaskarżać do sądów nowe, ale także istniejące już od 10 lat plany gospodarki leśnej każdego nadleśnictwa.
Projekt może spowodować paraliż gospodarki leśnej, ponieważ organizacje ekologiczne będą mogły zaskarżyć wszelkie plany, nawet te niezwiązane z pozyskiwaniem drewna. Przykładowo, organizacje zrzeszone w Koalicji Kocham Puszczę, protestowały w latach 2016-2018 przeciwko wycince części drzew w Puszczy Białowieskiej zarażonych przez kornika drukarza, który zagrażał całemu kompleksowi leśnemu.
Polska w rankingu pozyskiwania drewna plasuje się na jednym z najniższych miejsc w Europie. Według danych za 2021 rok, w Szwecji rocznie pozyskiwano 96 mln m3, Niemczech 83 mln m3, Finlandii 76 mln m3, a Polsce jedynie 42 mln m3. Wprowadzenie nowego prawa może przyczynić się do dalszego spadku pozyskiwania drewna w Polsce i koniecznością sprowadzania go zza granicy.
Projekt aktualnie jest po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i czeka na czytanie w Sejmie.
Czytaj: Wiceminister klimatu: “Transport rzeczny jest nieopłacalny. I zabija nasze rzeki”
Należy zaznaczyć, że obecna minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska szeroko współpracuje z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi. Polityk podjęła niedawno pracę nad projektem utworzenia Parku Narodowego Dolina Odry, co oznaczało zablokowanie rozbudowy Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu, który miał konkurować z podobnym portem znajdującym się w niemieckim landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Nad utworzenia Parku Narodowego Dolina Odry lobbowała organizacja „Czas na Odrę”, która działa w Polsce m.in. dzięki środkom z niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych. Domena tej organizacji została zarejestrowana w 2022 roku w Niemczech.
NowySwiat24/legislacja.rcl.gov.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!