Nowy brytyjski lotniskowiec wchodzi dziś do służby [+VIDEO]

HMS Queen Elizabeth, nowy brytyjski lotniskowiec, zacumował w porcie macierzystym w Portsmouth, po serii testów jakie przeszedł przez ostatnie tygodnie.

Budowa lotniskowca kosztowała 3 miliardów funtów. Ostatecznie HMS Queen Elizabeth ma wyporność 65 tys. ton, i długość 280 metrów. W chwili obecnej okręt jest przystosowany wyłącznie do lądowania helikopterów, jednak w przyszłym roku brytyjski lotniskowiec będzie przewoził myśliwce F-35. Na jego pokładzie pracuje 700-osobowa załoga.

Obecnie sprawdzana jest in. funkcjonalność systemów sanitarnych i wydajność kuchni. Nad portem w Portsmouth gdzie znajduje się lotniskowiec wprowadzono strefę zakazu lotów, po ostatnim incydencie, kiedy to amatorski dron wylądował na pasie startowym lotniskowca.

CZYTAJ TAKŻE: Stany Zjednoczone wprowadziły do służby nowy lotniskowiec

Również port, musiał zostać odpowiednio przygotowany na przyjęcie okrętu. Aby nowy brytyjski lotniskowiec mógł do nie go wpłynąć z dna portu usunięto ponad 3 miliony metrów sześciennych mułu. Chociaż brytyjski lotniskowiec wchodzi już do służby, trwać będą jeszcze prace mające uczynić go w pełni gotowym bojowo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oprócz HMS Queen Elizabet brytyjska marynarka otrzyma bliźniaczy lotniskowiec HMS Prince of Wales. Mają one zastąpić używane do tej pory, dużo mniejsze lotniskowce klasy Invincible, które były przeznaczone dla samolotów krótkiego i pionowego startu i lądowania, takich jak myśliwce Harrier. Miejscem ostatecznego montażu modułów dla obu nowych lotniskowców jest stocznia w Rosyth koło Edynburga na wschodnim wybrzeżu Szkocji.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fskynews%2Fvideos%2F1879539358727319%2F&show_text=0&width=560″ width=”560″ height=”315″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allowFullScreen=”true”></iframe>

W Stanach Zjednoczonych szkoleni są obecnie piloci i obsługa techniczna zakupionych już przez Wielką Brytanię dla nowych lotniskowców 11 pokładowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Ligtning II. Do końca roku ma być ich 14, a próbne loty z pokładu HMS Queen Elisabeth zaczną się w 2018 roku. Pełna sprawność bojowa ma zostać osiągnięta do 2023 roku.

kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz