Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w poniedziałek, że na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej oddano do eksploatacji kompleks hal garażowo-obsługowych przeznaczonych dla czołgów. Kompleks ma pozwalać na obsługę używanych w jednostce czołgów Leopard 2A5/2PL.

Nowy kompleks garażowo-obsługowy ma pozwalać na obsługę używanych w jednostce czołgów LeopLeard 2A5/2PL. “18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna. Właśnie dziś w Wesołej otwieramy garaże, zaplecze techniczne służące utrzymaniu czołgów w 1. Brygadzie Pancernej” – oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak w czasie wizyty w jednostce.

MON podkreśla, że w garnizonie Wesoła, gdzie zlokalizowana jest 1. Warszawska Brygada Pancerna w ostatnim czasie, oprócz samych budynków garażowych wykonano niezbędne uzbrojenie terenu w sieci podziemne takie jak: kanalizacja deszczowa, sanitarna, sieć energetyczna oraz oświetlenie terenu. Powstała także nowa stacja transformatorowa. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom projektowym oddane do użytku garaże wyposażono w najnowsze technologie wentylacyjne, systemów pożarowych oraz teletechnicznych. Budynki są ergonomiczne, energooszczędne oraz spełniające najwyższe standardy użyteczności.

Dziś to są garaże wykorzystywane dla Leopardów, ale w przyszłości będą gotowe do tego, żeby były w nich Abramsy, które trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. To są garaże spełniające najwyższe wymagania, jeżeli chodzi o utrzymanie zdolności bojowej czołgów” – zadeklarował szef MON.

Minister zwrócił uwagę, że jednostki Wojska Polskiego, zwłaszcza te zlokalizowane na wschodzie Polski odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kraju i wschodniej flanki NATO. Konieczne jest zatem inwestowanie w wyszkolenie żołnierzy, w sprzęt, jak i infrastrukturę.

źr. MON

źr. MON

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. MON

źr. MON

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Uniki i ogólniki – tak MON odpowiada na pytania o modernizację Leopardów

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała w sierpniu ubiegłego roku o przekazaniu Siłom Zbrojnym RP dwóch kolejnych zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL. Do tej pory przekazano łącznie jedynie 18 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych.

Oglądaj także: Gen. Skrzypczak: Koszty eksploatacji Abramsów będą kosmiczne

14 lipca ubiełego roku szef MON Mariusz Błaszczak i wicepremier Jarosław Kaczyński poinformowali, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w nowym wariancie SEPv3Już wówczas zapowiadano, że pierwsze pojazdy mają trafić do Polski już 2022 roku i trafią na wyposażenie m.in. „Żelaznej Dywizji”, tj. 18. Dywizji ZmechanizowanejDocelowo miałyby stacjonować na wschodzie kraju. Koszt zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym przekroczy 23 mld złotych. 

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział po październikowym spotkaniu z szefem Pentagonu, że „wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego”.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply