Norwegia przekaże Ukrainie pociski Hellfire

Norwegia przekaże Ukrainie rakiety Hellfire. Darowizna obejmuje około 160 pocisków, wyrzutni i jednostek naprowadzających. Na Ukrainę trafi także sprzęt noktowizyjny pochodzący z zapasów Sił Zbrojnych Norwegii.

Jak poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Norwegii, kraj ten przekaże Ukrainie rakiety Hellfire. Darowizna obejmuje około 160 pocisków, wyrzutni i jednostek naprowadzających. Na Ukrainę trafi także sprzęt noktowizyjny pochodzący z zapasów Sił Zbrojnych Norwegii.

Darowizna została ogłoszona przez norweskiego ministra obrony Bjørna Arilda Grama podczas spotkania z ministrami obrony z około 40 krajów w Niemczech.

Zobacz też: Nowa partia pomocy USA dla Ukrainy o wartości 675 milionów dolarów

“To broń, o którą prosiła Ukraina i która przyda się w ich walce z rosyjskimi siłami inwazyjnymi. Pocisk jest łatwy w obsłudze i może być używany zarówno przeciwko celom lądowym jak i morskim – poinformował minister obrony Bjørn Arild Gram.

Norweskie Siły Zbrojne zbadały i zweryfikowały stan pocisków przed ich wysyłką. Zostały teraz wysłane z Norwegii. Ukraińscy operatorzy zostali przeszkoleni z obsługi Hellfire przez norweskich instruktorów.

System Hellfire zbliża się do końca swojego okresu eksploatacji, i miał zostać wycofany z Norweskich Sił Zbrojnych.

Norwegia przekazała również Ukrainie sprzęt noktowizyjny. Dotyczy to zarówno gogli noktowizyjnych, jak i lornetek. Jest to sprzęt, który został zastąpiony nowszym sprzętem w norweskich siłach zbrojnych. W przyszłości darowizny w mniejszym stopniu będą pochodzić z własnego inwentarza Sił Zbrojnych – podało ministerstwo.

“Do tej pory my i nasi sojusznicy przekazywaliśmy systemy i sprzęt wojskowy z własnych zasobów. W przyszłości będziemy musieli ściśle współpracować z przemysłem obronnym w celu utrzymania niezbędnych dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Zapewni to również Ukrainie dostęp do nowocześniejszego i wydajniejszego sprzętu” – poinformował minister obrony Bjørn Arild Gram.

Zobacz też: NATO zbiera odzież zimową dla ukraińskiej armii

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply