Zakup dwóch nowoczesnych śmigłowców dla policji był zdaniem Najwyższej Izby Kontroli “nielegalny” i “nierzetelny” – podaje Rzeczpospolita.

W grudniu 2022 roku podpisano umowy, dzięki którym policja zyska dwie maszyny S-70i Black Hawk. “Łącznie dwa śmigłowce mają kosztować 350 mln zł, z czego spłacono już połowę. Zakup napotkał jednak na nieoczekiwany problem. Zdaniem NIK jest nielegalny” – pisze Rzeczpospolita w poniedziałek.

“Co roku NIK bada wykonanie budżetu państwa w poszczególnych częściach, a informacja na temat black hawków znalazła się w raporcie dotyczącym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za 2022 rok. Głównie z powodu black hawków NFOŚiGW nie dostał od NIK oceny pozytywnej, lecz opisową” – pisze Rz.

Fundusz na tę inwestycję przeznaczył 350 mln zł w ramach zadania “Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności”.

Jak wskazuje NIK, ustawa o policji nie zawiera zadań ochrony bioróżnorodności oraz prowadzenia akcji gaśniczych. “Biorąc pod uwagę powyższe, postępowanie prowadzące do przyznania dofinansowania Komendzie Głównej Policji na przedsięwzięcie niewpisujące się w ustawowe zadania policji, należy uznać za nielegalne i nierzetelne” – uważa NIK.

Dostawę pierwszego śmigłowca przewiduje się na wrzesień 2023 roku, natomiast drugiego na czwarty kwartał 2024 roku.

Zobacz także: Podpisano umowę na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply