Polska dyplomacja liczy, że lutowa wizyta w Warszawie premiera i szefa MSZ Litwy przyczyni się do znacznej poprawy w obustronnych stosunkach. Jest realna szansa, że Litwa przyjmie w ciągu dwóch lat ustawę o mniejszościach narodowych – uważają dyplomaci, z którymi rozmawiała PAP.

Na 12 lutego zaplanowana jest wizyta nowego premiera Litwy Algirdasa Butkevičiusa, przewodniczącego Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej. Stanowisko szefa rządu objął pod koniec ubiegłego roku. Wizytę Butkevičiusa w Warszawie poprzedzi – 7 lutego – wizyta ministra spraw zagranicznych Litwy.
16 lutego na Litwę udaje się prezydent Bronisław Komorowski, który przyjął zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite do udziału w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.
Jednym z tematów rozmów polityków obu krajów w Warszawie będą m.in. problemy Polaków na Litwie.
Strona Polska liczy, że nowe władze Litwy są w stanie wykonać gest, który poprawi relację między naszymi państwami. Tym gestem miałoby być przyjęcie w ciągu 2 lat ustawy o mniejszościach narodowych. Jak twierdzą źródła PAP w MSZ jest to realne; Litwini mają już pracować nad założeniami projektu.
Ustawa o mniejszościach narodowych, która określała używanie języka mniejszości narodowych, m.in. zezwalała na używała podwójnego nazewnictwa, została przyjęta w 1991 roku. Na początku 2010 roku ustawa została anulowana.
“Z nadzieją patrzymy w przyszłość, wiele sobie obiecujemy po najbliższych wizytach. Jednak pamiętamy, że wielokrotnie z zapowiedzi nic nie wynikało” – powiedział PAP jeden z dyplomatów. “Przyjęcie ustawy pokazałoby, że jest dobra wola, aby rozwiązać także pozostałe problemy, z którymi boryka się na Litwie polska mniejszość” – zaznaczył.
Polski MSZ liczy także na zmianę podejścia Litwy do kwestii oświaty. W 2011 roku Sejm Litwy przyjął nową redakcję ustawy, która w ocenie społeczności polskiej dyskryminuje szkolnictwo polskie na Litwie. Ustawa ta m.in. ujednoliciła egzamin maturalny z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych, chociaż pogram nauczania języka litewskiego w tych szkołach różni się.
Litewski resort oświaty wprowadza ośmioletni okres przejściowy, podczas którego na egzaminach maturalnych w szkołach polskich i szkołach innych mniejszości dopuszczane będą pewne ulgi. Według informatorów PAP w MSZ Polska ma nadzieję, że okres przejściowy da się wydłużyć.
Z kolei strona Polska chce podczas zbliżających się oficjalnych wizyt zaproponować pakiet współpracy politycznej i gospodarczej.
Polscy i litewscy politycy podczas rozmów poruszą też kwestie przewodnictwa Litwy w Unii Europejskiej w drugiej połowie tego roku, przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć w listopadzie w Wilnie oraz sprawy gospodarcze.
Polacy na Litwie od wielu lat borykają się z tymi samymi problemami: kwestią podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości tam, gdzie zwarcie mieszka mniejszość polska, problemy oświaty polskiej na Litwie i pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach, zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie, której prawowitymi właścicielami byli w większości Polacy.
W skład koalicji tworzącej zaprzysiężony w grudniu litewski rząd weszła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL). W składzie rządu po raz pierwszy znalazł się Polak – 36-letni Jarosław Niewierowicz – odpowiedzialny za resort energetyki.(PAP)
Znadwilii.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply