Bojownicy ISIS przenikają do Europy podając się za uchodźców – poinformował szef niemieckiej agencji wywiadowczej (BfV). Dzień wcześniej podano, że w Niemczech zatrzymano osoby, które planowały przeprowadzenie zamachu w Berlinie.

Szef BfV Hans-Georg Maassen uważa, że atak terrorystyczny w Paryżu dowiódł, iż dżihadyści z tzw. państwa islamskiego są w stanie umieszczać terrorystów między tzw. uchodźcami. „Od tego czasu wielokrotnie znajdowaliśmy terrorystów między uchodźcami. To jest rzeczywistość, z którą agencje bezpieczeństwa muszą się mierzyć”– powiedział Maassen niemieckie stacji ZDF. Dodał, że podległę mu służby starają się ustalić, czy wśród imigrantów nie ma jeszcze więcej bojowników ISIS lub terrorystów powiązanych z tą organizacją.

Niemiecki wywiad miał otrzymać ok. 100 informacji nt. dżihadystów, którzy podając się za uchodźców trafili do ośrodków na terenie Niemiec. W czwartek niemiecka policja aresztowała dwie osoby podejrzewane o związki z ISIS. Miały one planować zamachy w Berlinie.

Zdaniem Maassena, sytuacja jest poważna i istnieje duże ryzyko ataku. Zapewnia jednak, że niemieckie służby znajdują się w stanie podwyższonej gotowości. „Zrobimy wszystko, by zminimalizować ryzyko”– podkreślił.

Reuters / rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply