Niemiecki rząd zdecydowanie potępia działania Rosji wobec Deutsche Welle i ma nadzieję, że zostaną one odwołane, poinformował w piątek zastępca rzecznika gabinetu Wolfgang Buchner.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, niemiecki rząd zdecydowanie potępia działania Rosji wobec Deutsche Welle i ma nadzieję, że zostaną one odwołane, poinformował w piątek zastępca rzecznika gabinetu Wolfgang Buchner.

„Rząd niemiecki zdecydowanie potępia środki ogłoszone wobec Deutsche Welle. Są one całkowicie bezpodstawne i naruszają prawo do wolności prasy” – stwierdził.

Poinformował, że władze niemieckie nie są w żaden sposób zaangażowane w wydawanie licencji i sytuację wokół RT DE. „Praca dziennikarska RT DE nigdy nie była ograniczana” – stwierdził.

„Wzywamy stronę rosyjską, aby nie wykorzystywała problemów licencyjnych i prawnych [RT DE] do ograniczania wolności prasy i wolności słowa” – kontynuował Buchner. „Chcielibyśmy, aby Rosja anulowała te środki wobec Deutsche Welle i rozpatrzyła tę sprawę”.

Jak informowaliśmy, władze Rosji podjęły w czwartek decyzję o wycofaniu akredytacji dla niemieckich dziennikarzy z Deutsche Welle i zamknięciu moskiewskiego studia tego nadawcy.

Informację o decyzji rosyjskich władz podała sama DW. Co więcej z oświadczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji wynika, że jej władze zamierzają „zakończyć satelitarne i innego rodzaju nadawanie Deutsche Welle” na terytorium tego państwa.

Decyzja taka zapadła wkrótce po tym, gdy Komisja Licencjonowania i Nadzoru mediów w Niemczech zadecydowała, że nowy, niemieckojęzyczny kanał rosyjskiego koncernu medialnego RT – RT DE nie może być nadawany w RFN na podstawie licencji jaką otrzymał on od Serbii.

RT DE od zeszłego roku jest celem niemieckich restrykcji. Jeszcze w grudniu niemiecki regulator zmusił europejskiego operatora satelitarnego Eutelsat 9B do usunięcia nowego niemieckojęzycznego kanału rosyjskiej telewizji eksportowej z jego platformy.

Także w grudniu  o wyeliminowaniu niemieckojęzycznego kanału RT – Auf Sendung zadecydowała platforma cyfrowa Youtube. Podobny los spotkał wcześniejsze niemieckojęzyczne kanały zakładane przez rosyjski koncern: RT DE i Der Fehlende Part. Jeszcze we wrześniu, przed zablokowaniem, administracja Youtube oskarżyła RT DE o upowszechnianie fałszywych informacji o koronawirusie.

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało już do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe przywrócenie akredytacji dziennikarzy DW. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla tego drastycznego środka cenzury” – ocenił przewodniczący stowarzyszenia Frank Überall, który nazwał decyzję rosyjskich władz “tanim odwetem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kreml wyraża ubolewanie z powodu decyzji Niemiec o delegalizacji rosyjskiego nadawcy państwowego RT DE, poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. „Ta sytuacja jest absolutnie jasna. Rosyjskie media, powiedziałbym nawet, że media międzynarodowe mają zakaz nadawania w Niemczech. To nic innego jak naruszenie wolności słowa” – zauważył rzecznik Kremla. „Możemy tylko żałować [tej decyzji]” – powiedział Pieskow.

Jednocześnie rzecznik Kremla powstrzymał się od jakichkolwiek komentarzy na temat rosyjskich działań odwetowych. „Ministerstwo spraw zagranicznych ogłosi je, nie ma potrzeby przeskakiwać do przodu” – powiedział

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply