Władze Rosji podjęły w czwartek decyzję o wycofaniu akredytacji dla niemieckich dziennikarzy z Deutsche Welle i zamknięciu moskiewskiego studia tego nadawcy.

Informację o decyzji rosyjskich władz podała sama DW. Co więcej z oświadczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji wynika, że jej władze zamierzają „zakończyć satelitarne i innego rodzaju nadawanie Deutsche Welle” na terytorium tego państwa.

Decyzja taka zapadła wkrótce po tym, gdy Komisja Licencjonowania i Nadzoru mediów w Niemczech zadecydowała, że nowy, niemieckojęzyczny kanał rosyjskiego koncernu medialnego RT – RT DE nie może być nadawany w RFN na podstawie licencji jaką otrzymał on od Serbii.

RT DE od zeszłego roku jest celem niemieckich restrykcji. Jeszcze w grudniu niemiecki regulator zmusił europejskiego operatora satelitarnego Eutelsat 9B do usunięcia nowego niemieckojęzycznego kanału rosyjskiej telewizji eksportowej z jego platformy.

Także w grudniu  o wyeliminowaniu niemieckojęzycznego kanału RT – Auf Sendung zadecydowała platforma cyfrowa Youtube. Podobny los spotkał wcześniejsze niemieckojęzyczne kanały zakładane przez rosyjski koncern: RT DE i Der Fehlende Part. Jeszcze we wrześniu, przed zablokowaniem, administracja Youtube oskarżyła RT DE o upowszechnianie fałszywych informacji o koronawirusie.

 

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało już do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe przywrócenie akredytacji dziennikarzy DW. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla tego drastycznego środka cenzury” – ocenił przewodniczący stowarzyszenia Frank Überall, który nazwał decyzję rosyjskich władz „tanim odwetem”.

dw.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz