Niemieccy żołnierze z pochodniami – Wielki Capstrzyk dla Angeli Merkel [+VIDEO]

Nocna ceremonia wojskowa z pochodniami i z udziałem żołnierzy w charakterystycznych hełmach – tak Bundeswehra uroczyście pożegnała odchodzącą ze stanowiska kanclerz Angelę Merkel.

W czwartek w nocy niemieckie siły zbrojne, Bundeswehra, zorganizowały dla ustępującej po 16 latach rządów kanclerz Niemiec Angeli Merkel uroczystość pożegnalną „Grosser Zapfenstreich”, czyli „Wielki Capstrzyk”. To najwyższa rangą niemiecka ceremonia wojskowa na cześć osoby cywilnej. Jest to zarazem nieoficjalna ceremonia pożegnalna dla niemieckich ministrów obrony, prezydentów i kanclerzy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Charakterystycznym elementem uroczystości jest przemarsz żołnierzy z pochodniami i w galowych mundurach, według precyzyjnej choreografii. Wydarzenie odbyło się na terenie kompleksu Benderblock, wzniesionego w 1914 roku dla Biura Marynarki Wojennej II Rzeszy, obecnie siedziby pomocniczego biura ministerstwa obrony. Miejsce to wybrała sama niemiecka kanclerz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W swoim przemówieniu Merkel podziękowała Niemcom i wezwała ich, żeby podchodzili do życia „z lekkością serca” i myśleli optymistycznie o przyszłości kraju. Mówiła też o wielu kryzysach, które pokazały znaczenie współpracy międzynarodowej oraz o radzeniu sobie ze światowymi wyzwaniami. Dodała, że szczególnie ostatnie dwa lata pandemii COVID-19 pokazały, „jak ważne jest zaufanie do przywódców politycznych, nauki i dyskursu publicznego”.

– Chciałabym zachęcić was, żebyście w przyszłości patrzyli na świat także z perspektyw innych ludzi – powiedziała ustępująca kanclerz.

Serwis „Deutsche Welle” zaznacza, że Merkel była pierwszym kanclerzem wywodzącą się z byłej NRD, a zarazem pierwszym kanclerzem powojennych Niemiec pożegnanym w Berlinie. Do tej pory, „Wielki Capstrzyk” zorganizowano dla kanclerzy Helmuta Kohla i Gerhard Schröder, ale żadna z tych uroczystości nie odbyła się w Berlinie.

Zgodnie ze zwyczajem, Merkel wybrała trzy utwory dla odegrania przez orkiestrę wojskową. Były to: „Du hast den Farbfilm vergessen” („Zapomniałeś o kolorowym filmie”), wielki przebój w NDR w latach 70. XX wieku, „Fuer mich soll’s rote Rosen regnen” („Niech pada dla mnie deszcz czerwonych róż”), a także hymn kościelny o charakterze ekumenicznym „Grosser Gott, wir loben Dich” („Wielki Boże, chwalimy Cię”). Ponadto, tradycyjnie odegrano niemiecki hymn narodowy.

Sama uroczystość trwała niecałe pół godziny. „DW” zwraca uwagę, że nawiązuje ona do czasów pruskiego militaryzmu. Powstała w XVI wieku, a swojej własnej struktury nabrała w wieku XIX. Ceremonia wzbudza też kontrowersje. Tak było, gdy zorganizowany Wielki Capstrzyk dla żołnierzy Bundeswehry wracających z Afganistanu. Część komentatorów zwraca też uwagę, ze przemarsz z pochodniami żołnierzy w połyskujących hełmach przypomina pochody z czasów nazistowskich.

Czytaj także: Merkel: Nadszedł czas na głębokie dyskusje z polskim rządem

DW.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz