Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zdelegalizowało trzy organizacje oskarżone o zbieranie pieniędzy dla Hezbollahu w Libanie – poinformował w środę portal Deutsche Welle.

Jak poinformował w środę portal Deutsche Welle, niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zdelegalizowało trzy organizacje oskarżone o zbieranie pieniędzy dla  Hezbollahu w Libanie. Delegalizacje weszły w życie w środę, ale zostały ogłoszone już w połowie kwietnia.

Policja przeprowadziła również poranne naloty na ich lokalizacje w siedmiu niemieckich landach, w tym w Hamburgu, Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji i Nadrenii-Palatynacie.

„Ci, którzy wspierają terroryzm, nie będą bezpieczni w Niemczech, niezależnie od tego w jakim stroju pojawią się ich zwolennicy w naszym kraju nie znajdą miejsca na ucieczkę” – powiedział rzecznik ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera.

Władze uważają, że te trzy grupy zbierały darowizny dla „rodzin męczenników” w Libanie – w tym rodzin tych, którzy zginęli w atakach Hezbollahu. Oskarża się ich o maskowanie swoich działań w Niemczech w celach religijnych lub humanitarnych. Ministerstwo poparło posunięcie w kontekście trwających działań wojennych na Bliskim Wschodzie, mówiąc, że trzy zakazane organizacje miały na celu promowanie walki Hezbollahu z Izraelem.

Zobacz też: Niemcy uznały Hezbollah za organizację terrorystyczną. Naloty na meczety w kilku miastach

Świadomość, że rodziny „męczenników” otrzymają wsparcie finansowe, jest dla młodych członków zachętą do chwycenia za broń. W zeszłym roku Niemcy uznały Hezbollah za organizację terrorystyczną i zakazały jego działalności na niemieckiej ziemi.

Jednak niemiecka agencja wywiadowcza szacuje, że w kraju jest około 1050 członków i zwolenników Hezbollahu. Osoby te są podejrzane o nieoficjalne organizowanie się w celu zbierania funduszy na działalność w Libanie, powiedzieli urzędnicy bezpieczeństwa.

Hezbollah to libańska, szyicka partia polityczna utworzona w 1982 roku. Hezbollah jest uważany za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, Izrael, Kanadę, Argentynę, Wielką Brytanię, Holandię, Australię, Ligę Państw Arabskich oraz Radę Współpracy Zatoki Perskiej.

Zobacz też: Niemcy umacniają ochronę synagog

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply