Niemieckie służby zatrzymały 5 rekruterów Państwa Islamskiego – informują niemieckie media. Tak zwany „kaznodzieja bez twarzy” podejrzany o kierowanie całym procesem rekrutacji znalazł się wśród zatrzymanych.

Aresztowania miały miejsce w Dolnej Saksonii i Nadrenii – Północnej Westfalii – informują dziennikarze Sueddeutsche Zeitung oraz radio NDR i WDR

Wśród zatrzymanych jest tak zwany „kaznodzieja bez twarzy” – Ahmad Abdelazziz A, nazywany czasem Abu Walaa (pod takim nazwą prowadzi stronę), 32 – letni obywatel Iraku, wobec którego służby prowadziły śledztwo przez ostatni rok w związku z podejrzeniem rekrutowania młodych niemieckich muzułmanów i angażowania ich w walki w Iraku i Syrii.

Funkconariusze niemieckich służb określają Abu Walaa mianem najgorszego– twierdzi Sueddeutsche Zeitung. – Pięciu podejrzanych stworzyło ponadregionalną siatkę selafistyczno-dżihadystowską, a Ahmad Abdulaziz Abdullah A. odgrywał w niej kierowniczą rolę– cytuje oświadczenie prokuratury agencja AFP

Turecki nacjonalista Hasan C. i niemiecki Serb Boban S. nielegalnie uczyli rekrutów arabskiego oraz zasad islamizmu.

Media informują, że zatrzymania to rezultat zeznań 22-letniego Anila O., który przez kilka miesięcy przebywał w Syrii na terenach zajętych przez Państwo Islamskie, ale zerwał z dżihadystami, uciekł do Turcji, a w końcu września wrócił do Niemiec.

Na początku października niemiecka policja zatrzymała Syryjczyków podejrzanych o planowanie zamachu na berlińskie lotnisko.

kresy.pl/ pap/ reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz